Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поевтинява на фона на предпазливата перспектива за растеж на търсенето
Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия във вторник, след като отчетоха ръст през предходната сесия, тъй като пазарите останаха предпазливи относно перспективите за растеж на глобалното търсене на фона на очакванията за по-силни доставки, пише Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,10 долара, или 0,12% до 84,15 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,12 долара, или 0,15%, до 80,21 долара за барел.
И двата сорта поскъпнаха около 2% в понеделник, достигайки на най-високата си стойност от април.
„Пазарът на петрол измести фокуса си обратно към фундаментите, които са меки от известно време“, каза стратегът за стоки и деривати на BoFA Франсиско Бланч в бележка до клиенти. Той добавяйки, че глобалните запаси от суров петрол и съхранението на рафинирани продукти в Съединените щати и Сингапур, наред с други места, са на по-високи нива.
Междувременно растежът на търсенето на петрол в световен мащаб се забави до 890 хил. барела на ден на годишна база през първото тримесечие, а данните показват, че ръстът на потреблението вероятно ще се забави допълнително през второто тримесечие, отбеляза той.
Производството на петролни рафинерии в Китай се понижи с 1,8% спрямо нивата отпреди година през май, става ясно от данни на статистическото бюро в понеделник, тъй като рафинериите предприеха планирани основни ремонти и маржовете на преработката бяха под натиск от нарастващите разходи за суров петрол.
Пазарите също очакваха допълнителни улики относно лихвените проценти и как ще се развие ситуацията с търсенето в САЩ, тъй като няколко представители на Федералния резерв на САЩ ще направят коментари по-късно днес.
Някои анализатори останаха оптимистично настроени относно въздействието върху цената от удължаването на съкращенията на доставките от страна на ОПЕК+.
„Последните насоки, предоставени от ОПЕК+, както и тяхната непроменена прогноза за растеж на търсенето от 2,25 млн. барела на ден, сигнализират за стагнация в растежа на доставките на петрол за 2024 г. и очевиден риск от намаляване на производството през 2025 г.“, каза Патрисио Валдивиесо, вицепрезидент на Rystad Energy и ръководител на анализа на търговията със суров петрол.
Настроенията на инвеститорите се възстановяват, след като ОПЕК+ изненада пазарните участници, обявявайки планове да започне увеличаване на производството от началото на октомври.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.