Петролът поевтинява заради опасенията за по-слабо търсене и забавяне икономиката на САЩ

Петролът поевтинява заради опасенията за по-слабо търсене и забавяне икономиката на САЩ

Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия в четвъртък, като инвеститорите станаха по-предпазливи на фона на очакванията за по-ниско търсене, тъй като данните за заетостта и бизнеса в САЩ се оказаха по-слаби от очакваното, сигнализирайки, че икономиката на най-големия потребител на петрол в света може да се охлажда, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,50 долара, или 0,57%, до 86,84 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,56 долара, или 0,67%, до 83,32 долара за барел, като активността в САЩ днес е по-ниска заради Деня на независимостта.

„Геополитиката и времето остават рисковете във възходяща посока, но основната сила на физическия пазар изглежда ще отслабне“, посочиха анализатори на Citi в бележка до клиенти.

Доставките на суров петрол от САЩ за Европа паднаха до двегодишно дъно през юни, тъй като европейските купувачи купиха по-евтин регионален и западноафрикански петрол, въпреки че все още може да се стигне до известно възстановяване на покупките през юли и август.

По-ниските очаквания за търсене бяха подчертани и от данните в Съединените щати в сряда, които показаха, че подадените за първи път заявленията за помощи при безработица в САЩ са се увеличили миналата седмица, докато броят на хората в списъка на безработните се е повишил допълнително до 2 и половина годишен връх към края на юни.

Отделно, докладът за заетостта на ADP показа, че частните работни места са се увеличили със 150 хил. през юни, което е под консенсусната прогноза за ръст от 160 хил.

Като допълнителен признак за загуба на инерция в икономиката, индексът ISM Non-Manufacturing, измерващ активността в сектора на услугите в САЩ, падна до четиригодишно дъно от 48,8 пункта през юни, доста под консенсусната прогноза от 52,5 пункта.

Въпреки това, по-слабите икономически данни могат да допринесат за аргументите Федералния резерв да започне намаляване на лихвите, посочиха анализатори. Този ход би бил в подкрепа на петролните пазари, тъй като по-ниските лихви могат да стимулират търсенето.

„Посоката на последните данни съответства на пристрастията на Фед към разхлабване на паричната политика“, посочиха анализаторите на ANZ Research в бележка. „Забавянето на инерцията на растежа ще подкрепи дезинфлационните импулси през следващите месеци, проправяйки пътя за Фед да намали лихвите.“

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ