Петролът поскъпна на фона на данните за запасите в САЩ

Петролът поскъпна на фона на данните за запасите в САЩ

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в сряда, след като паднаха с повече от 2% предходната сесия, тъй като новините за спад на запасите от суров петрол и горива в САЩ пренасочиха вниманието на инвеститорите към по-силното търсене в най-големия потребител на петрол в света, пише Ройтерс.

Към 8:55 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 0,59 долара, или 0,73%, до 81,36 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,67 долара, или 0,87%, до 77,74 долара за барел.

Запасите от суров петрол в САЩ са се свили с около 6,1 милиона барела през седмицата, приключила на 21 април, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт (API). Анализаторите очакваха запасите от суров петрол да намалеят с около 1,5 млн. барела.

Запасите от бензин са намалели с 1,9 милиона барела миналата седмица, докато запасите от дестилат са се увеличили с 1,7 милиона барела, съобщиха източниците. Официалните данни за запасите от правителството на САЩ трябва да бъдат публикувани по-късно днес.

Цените на петрола паднаха с повече от 2% във вторник, връщайки се до почти същото ниво, на което бяха преди Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и водените от Русия нейни съюзници, известни заедно като ОПЕК+, да обявят допълнително намаляване на добива в началото на април.

„Възходящият импулс, донесен от съкращаването на добива на ОПЕК, се изчерпва и руският износ на петрол не показа видим спад, оставяйки предлагането без допълнителна подкрепа“, каза Сонг Янг, анализатор от China Galaxy Futures.

Въпреки че данните от API тласнаха пазара нагоре в сряда, продължаващите икономически опасения и очакванията за по-нататъшни повишения на лихвените проценти, които биха могли да ограничат растежа на търсенето на горива, противодействат на признаците за подобряване на краткосрочните печалби от потреблението.

Потребителското доверие в САЩ спадна до деветмесечно дъно през април, тъй като притесненията за бъдещето се увеличиха, което допълнително засили риска икономиката да изпадне в рецесия тази година.

„Данните разкриха по-рязко от очакваното забавяне на доверието на потребителите, което е поредната негативна изненада от началото на април и сочи към по-неблагоприятни икономически перспективи“, каза пазареният анализатор в IG Йеп Джун Рон.

Инвеститорите също така изразиха загриженост, че потенциалните нови повишения на лихвените проценти от борещите се с инфлацията централни банки могат да забавят икономическия растеж и да намалят търсенето на енергия в Съединените щати, Великобритания и Европейския съюз.

Федералният резерв на САЩ, Английската централна банка и Европейската централна банка се очаква да повишат лихвите на предстоящите си срещи. Фед заседава на 2-3 май.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ