Световните маржове на цените на дизеловото гориво паднаха наполовина заради руския износ

Световните маржове на цените на дизеловото гориво паднаха наполовина заради руския износ

Световните маржове на цените на дизеловото гориво паднаха наполовина заради руския износ

Световните маржове на дизеловото гориво са паднали почти наполовина от февруари насам, повличайки печалбите на рафинериите, тъй като руският износ продължава въпреки санкциите, съобщава Ройтерс  

Спадът на маржовете идва на фона на рекордните нива на производство на петрол в Китай и Индия, отбелязва агенцията.

След въвеждането на санкции и ограничения върху руския петрол доставките му трябваше да бъдат намалени, пише агенцията. Въпреки това Русия продължава да доставя петрол с отстъпка, което позволява на най-големите й вносители - Индия и Китай, да увеличат обема на преработка и износ на гориво.

Индийската компания Reliance Industries, операторът на най-големия в света нефтопреработвателен комплекс, в своя отчет за финансовите резултати посочи, че причината за намаляването на маржа на производството на газьол е стабилното снабдяване с руско дизелово гориво. Компанията също така обърна внимание на топлото зимно време в Европа, което позволи да се увеличат запасите от гориво.

Маржовете на европейския дизел паднаха до най-ниското си ниво от февруари 2022 г. на около 13,7 долара за барел миналата седмица, изчислява Ройтерс. През април маржът на дизеловото гориво в Азия падна до 14 долара за барел (-31%) и достигна най-ниското си ниво от януари миналата година.

Печалбите от рафинирането на петрол Brent в европейска рафинерия са паднали със 71% до 3,56 долара за барел. Това е най-ниското ниво от януари 2022 г., отбелязва агенцията. Печалбата от рафинирането на петрол в Азия пък е намаляла с около 57% до 2,54 долара за барел.

От 5 декември 2022 г. влезе в сила таванът на цената на петрола от 60 долара за барел, от 5 февруари - за петролни продукти от Русия от 100 и 45 долара за барел (за продукти, които се търгуват съответно с премия и отстъпка към петрола) . След въвеждането на ограниченията по-голямата част от руския ресурс беше пренасочен към Китай и Индия.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ