Петролът поскъпна на фона на големия спад на запасите в САЩ

Петролът поскъпна на фона на големия спад на запасите в САЩ

Петролът поскъпна на фона на големия спад на запасите в САЩ

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в сряда, след като индустриалните данни показаха голям спад на запасите от суров петрол в САЩ - най-големият потребител на гориво в света, и тъй като опасенията, свързани с ураган в Мексиканския залив оставиха инвеститорите под напрежение, пише Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,26 долара, или 0,30%, до 85,75 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,35 долара, или 0,43%, до 81,51 долара за барел.

Цените и на двата сорта се повишиха с повече от един долар за барел във вторник, тъй като щатският долар отслабна, след като перспективите за по-нататъшни увеличения на лихвените проценти намаляха на фона на по-скромния ръст на работните места в САЩ.

Запасите от суров петрол в САЩ са намалели с около 11,5 млн. барела през седмицата, приключила на 25 август, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт във вторник. Анализаторите, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха спад от 3,3 млн. барела.

По-голямото от очакваното намаляване на запасите от суров петрол в САЩ е положително за петролния пазар, тъй като предполага стабилно търсене, каза Тошитака Тазава, анализатор във Fujitomi Securities Co Ltd.

В същото време инвеститорите купиха фючърси заради опасенията около урагана Идалия, който се вихри над Мексиканския залив - на изток от основните места за производство на петрол и природен газ в САЩ.

„Притесненията относно урагана Идалия подтикнаха нови покупки“, каза Тазава.

Офшорните платформи в Мексикански залив отговарят за около 15% от добива на петрол в САЩ и около 5% от производството на природен газ, според Администрацията за енергийна информация (EIA).

Енергийният гигант Chevron евакуира част от персонала от региона, но производството продължава в обектите, които работят в Мексиканския залив.

Очаква се доставките на петрол да останат ограничени, тъй като анализаторите прогнозират, че Саудитска Арабия ще удължи доброволното си намаление на производството до октомври.

Въпреки това притесненията относно търсенето на горива и макроикономическата ситуация в Китай, най-големият вносител на петрол в света, ограничиха движението на цените.

Въпреки че китайската икономика си възвърна известни позиции през юли, след свиване през юни, общата картина е, че различни показатели за продукцията са се изравнили напоследък и икономиката може да се насочи към низходяща спирала, освен ако икономическата подкрепа от Пекин не бъде увеличена скоро, казаха анализатори на Capital Economics в клиентска бележка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ