Петролът поскъпна на фона на очакванията за ръст на търсенето в Китай

Петролът поскъпна на фона на очакванията за ръст на търсенето в Китай

Петролът поскъпна на фона на очакванията за ръст на търсенето в Китай

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в понеделник, следвайки спад с 8% миналата седмица до тримесечни дъна, тъй като опасенията, че по-бавният растеж в големите икономики може да ограничи потреблението на гориво, надделяха над признаците за възстановяване на търсенето в Китай, предаде Ройтерс.

Към 9:00 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 0,24 долара, или 0,30%, до 80,18 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,14 долара, или 0,19%, до 75,53 долара за барел.

Миналия петък двата сорта паднаха с 3%, след като силните данни за работните места в САЩ породиха опасения, че Федералният резерв ще продължи да повишава лихвените проценти, което от своя страна подкрепи долара. По-силните зелени пари обикновено намаляват търсенето на деноминиран в долари петрол от купувачи, които плащат с други валути.

Докато страховете от рецесия доминираха пазара миналата седмица, в неделя изпълнителният директор на Международната агенция по енергетика (МАЕ) Фатих Бирол подчерта, че възстановяването на Китай остава ключов двигател за цените на петрола.

МАЕ очаква половината от растежа на световното търсене на петрол тази година да дойде от Китай, където Бирол каза, че търсенето на реактивно гориво се е увеличило.

Той отбеляза, че в зависимост от това колко силно е това възстановяване, Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, известни заедно ОПЕК+, може да се наложи да преразгледат решението си да намалят добива с 2 млн. барела на ден до 2023 г.

„Ако търсенето се повиши много силно, ако китайската икономика се възстанови, тогава ще има нужда, според мен, страните от ОПЕК+ да разгледат своите (производствени) политики“, каза Бирол пред Ройтерс в кулоарите на конференция в Индия.

По-високите лихвени проценти обаче възпрепятстват по-нататъшното повишаване на цените, тъй като е вероятно да ограничат икономическия растеж и увеличаването на търсенето на гориво, казват анализатори.

„Все още не виждаме големи доказателства за възстановяване на вътрешното търсене в Китай, въпреки подобряването на мобилността е обнадеждаващи. Следователно опасенията относно циклите на повишаване на лихвените проценти на централните банки и по-високите за по-дълги лихвени проценти остават ключовата пречка пред цените на петрола след спада с повече от 7 % миналата седмица“, каза Сувро Сакар, водещ енергиен анализатор в DBS Bank.

Ценовите тавани за руските продукти също влязоха в сила в неделя, като Г-7, Европейският съюз и Австралия се споразумяха за тавани от 100 долара за барел за дизел и други продукти, които се търгуват с премия спрямо суровия петрол, и 45 долара за барел за продукти, които се търгуват с отстъпка, като мазут.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ