Петролът поскъпна на фона на сделката за дълга на САЩ и потенциалната пауза при лихвите на Фед

Петролът поскъпна на фона на сделката за дълга на САЩ и потенциалната пауза при лихвите на Фед

Петролът поскъпна на фона на сделката за дълга на САЩ и потенциалната пауза при лихвите на Фед

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в четвъртък, тъй като потенциалната пауза в повишаването на лихвените проценти в САЩ и одобрението на законопроекта за тавана на дълга от Камарата на представителите в американския конгрес насърчиха оптимизма за по-нататъшно нарастване на търсенето на гориво в най-големия потребител на петрол в света, пише Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент поскъпна с 0,42 долара, или 0,58%, до 73,02 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,33 долара, или 0,48%„ до 68,42долара за барел.

Представители на Федералния резерв на САЩ в сряда посочиха потенциално „прескачане“ на повишаването на лихвите през юни, преобръщайки пазарните очаквания за предстоящо увеличение, което може да забави икономическия растеж и да отслаби търсенето на петрол.

Освен това Камарата на представителите на САЩ одобри законопроект за суспендиране на тавана на дълга на правителството в размер от 31,4 трилиона долара. Това подобри шансовете за предотвратяване на катастрофален фалит.

„Петролните пазари може да са били свръхпродадени през последните два дни на търговия поради по-слабите икономически данни от Китай и опасенията за тавана на дълга. Настроенията се възстановиха на фона на приемането на законопроекта за дълга в Камарата и сигналът за пауза на повишението на лихвите от Фед“ каза Тина Тенг, пазарен анализатор в CMC Markets в Оукланд.

Индикациите за търсене от Китай - най-големият вносител на петрол в света, са донякъде смесени тази седмица.

Официалните правителствени данни в сряда показаха, че фабричната активност се е свила през май до най-ниското ниво от пет месеца, докато дейността в сектора на услугите се е увеличила с най-бавния темп от четири месеца.

Въпреки това, индексът Caixin/S&P Global China на мениджърите по покупките в производството (PMI) в четвъртък показа повишение до 50,9 пункта през май спрямо 49,5 пункта през април, смекчавайки опасенията относно китайското индустриално търсене.

Цените също се борят да преодолеят низходящите фактори от страна на предлагането.

Запасите от суров петрол в САЩ са се увеличили с около 5,2 милиона барела миналата седмица, според пазарни източници, цитиращи данни на Американския петролен институт сряда. Запасите от бензин също отчетоха увеличение от около 1,9 милиона барела миналата седмица, докато запасите от дестилати се увеличиха с 1,8 милиона барела.

Инвеститорите също така чакат с притаен дъх предстоящата среща на 4 юни на ОПЕК+, за да разберат дали организацията ще въведе допълнителни съкращения на добива.

Анализатори от HSBC и Goldman Sachs казаха, че не очакват ОПЕК+ да обяви такива на тази среща.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ