Петролът поскъпва на фона на очакванията за ръст на търсенето и нарастващото напрежение в Близкия изток

Петролът поскъпва на фона на очакванията за ръст на търсенето и нарастващото напрежение в Близкия изток

Цените на петрола се повишиха в ранната търговия във вторник, подкрепени от признаците, че търсенето може да се подобри в Китай и САЩ и нарастващите опасения за разширяващ се конфликт в Близкия изток, който може да повлияе на доставките от региона, предаде Ройтерс.

Към 09:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,42 долара, или 0,48%, до 87,84 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,42 долара, или 0,50%, до 84,13 долара за барел, след като миналата сесия достигна най-високото си ниво от 27 октомври насам.

„Възходящите катализатори за цените на петрола продължават да се натрупват, като по-силните от очакваното икономически условия в Китай и САЩ предлагат по-оптимистична перспектива за търсенето, докато геополитическото напрежение в Близкия изток продължава да се нагрява с намесата на Иран“, каза пазарният стратег на IG Йеп Джун Рон.

Производствената активност през март в Китай се разшири за първи път от шест месеца и в САЩ за първи път от 1-1/2 години, което трябва да доведе до нарастващо търсене на петрол тази година. Китай е най-големият вносител на суров петрол в света и вторият по големина потребител, докато САЩ е най-големият консуматор.

В Близкия изток израелски удар срещу посолството на Иран в Сирия уби седем военни съветници, сред които трима висши командири, отбелязвайки нова ескалация на войната в Газа между Израел и „Хамас“. Разширяването на конфликта, който продължава почти половин година, предизвика опасения относно въздействието върху доставките на петрол.

„Към днешна дата пазарът не е бил притеснен от прекъсвания на доставките, като войната остава ограничена. Участието на Иран може да постави доставките му на петрол под заплаха“, пишат анализатори от ANZ в бележка.

Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните съюзници, известни като ОПЕК+, ще проведат онлайн среща на своя Съвместен министерски мониторингов комитет в сряда, за да прегледат състоянието на пазара и изпълнението на съкращенията на добива от страна на членовете. Очаква се членовете да запазят текущата си политика за доставки, като призовават за доброволно намаляване на добива с 2,2 млн. барела на ден в края на второто тримесечие.

Добивът на ОПЕК падна миналия месец с 50 000 барела на ден, което показва, че доброволните съкращения имат някакъв ефект.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ