Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът поскъпва на фона на опасенията за предлагането
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в понеделник, тъй като инвеститорите се съсредоточиха върху перспективите за по-ограничено предлагане, след като Москва издаде временна забрана за износ на горива, предаде Ройтерс.
Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,50 долара, или 0,63%, до 93,77 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,36 долара, или 0,40%, до 90,39 долара за барел.
„Цените на суровия петрол започнаха седмицата с ръст, тъй като пазарът продължава да усвоява временната забрана на Русия за износ на дизел и бензин в един вече стегнат пазар, които е компенсиран от послание на Фед, че лихвите ще останат по-високи за по-дълго“, каза пазарният анализатор на IG Тони Сикамор.
И двата сорта поевтиняха миналата седмица, прекъсвайки триседмична печеливша серия, след като позиция на Федералния резерв разтърси световните финансови сектори и повиши опасенията за търсенето на петрол.
Цените се повишиха с повече от 10% през предходните три седмици поради прогнозите за голям дефицит на доставките на суров петрол през четвъртото тримесечие, след като Саудитска Арабия и Русия удължиха допълнителни съкращения на доставките до края на годината.
Миналата седмица Москва временно забрани износа на бензин и дизел за повечето страни, за да стабилизира вътрешния пазар, разпалвайки опасенията за ниското предлагане на петролни продукти, в момент когато Северното полукълбо навлиза в зимния сезон.
В Съединените щати броят на действащите петролни платформи е намалял с осем до 507 миналата седмица, което е най-ниското им ниво от февруари 2022 г., въпреки по-високите цени, показа седмичен доклад на Baker Hughes в петък.
Очакванията за по-добри икономически данни тази седмица от Китай - най-големият вносител на суров петрол в света, също подкрепиха цените. Въпреки това анализаторите отбелязаха, че цените на петрола са изправени пред техническа съпротива при върховете от ноември 2022 г., които бяха достигнати миналата седмица.
Производственият сектор в Китай се очаква да се върне към режим на разширяване през септември, като прогнозата е секторният индекс да прескочи прага от 50 пункта за първи път от март, коментираха анализаторите на Goldman Sachs.
Като положителен знак, търсенето на петрол в Китай се увеличи с 0,3 милиона барела на ден до 16,3 милиона барела на ден миналата седмица, отчасти поради постепенното възстановяване на търсенето на реактивно гориво за международни полети, добавиха те.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.