Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът се е насочил към четвърти пореден седмичен спад
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в петък и са се насочили към четвърти пореден седмичен спад, тъй като подновените икономически опасения в Съединените щати и Китай съживиха безпокойствата относно нарастването на търсенето на горива в двата най-големи потребители на петрол в света, предаде Ройтерс.
Към 09:00 часа българско време днес сортът Брент поевтиня с 0,30 долара, или 0,49%, до 74,68 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,23 долара, или 0,32%, до 70,64 долара за барел.
Цените и на двата показателя се очаква да паднат с около 1% за седмицата, като това ще бъде най-дългата поредица от седмични спадове от ноември 2021 г.
Докато преговорите за тавана на дълга на правителството на САЩ са в застой и появилите се страхове, че още една регионална банка е в криза, има нарастващо безпокойство, че САЩ ще изпаднат в рецесия. Спадът на новите заеми за бизнеса в Китай и по-слабите икономически данни там по-рано през седмицата предизвикаха съмнения относно скоростта на възстановяване на страната от пандемията от COVID-19.
Освен това, по-хладните данни за инфлацията от двете страни предполагат, че потребителското търсене е слабо, каза Тина Тенг, пазарен анализатор в CMC Markets в Оукланд.
„Петролът е чувствителна към растежа стока, която беше повлияна от тези низходящи фактори“, посочи тя в имейл.
Цената се повиши по-рано в петък, след като падна през предходните две сесии, поради някои очаквания за търсенето след коментари от министъра на енергетиката на САЩ, че Съединените щати могат да изкупят обратно петрол за своя Стратегическия петролен резерв (SPR), когато част от продажбите приключат през юни.
Правителството на САЩ заяви, че ще купува петрол, когато цените са постоянно на или под 67 до 72 долара за барел.
Преговорите за повишаване на тавана на федералния дълг на САЩ от 31,4 трилиона долара обаче може да не постигнат споразумение навреме, за да се предотврати неизпълнение на държавния дълг, което може да причини сериозни сътресения на пазара.
Акциите на американската регионална банка PacWest Bancorp се сринаха с 23% в четвъртък, след като тя заяви, че нейните депозити са намалели и че е предоставила повече обезпечения към Федералния резерв на САЩ, за да повиши своята ликвидност.
Данните за потребителските цени в Китай през април се повишиха с по-бавни темпове и не оправдаха очакванията, докато фабричната дефлация се задълбочи, което предполага, че може да са необходими повече стимули.
Пазарът на петрол до голяма степен пренебрегна прогнозата на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) за глобалното търсене на петрол за 2023 г., според която търсенето в Китай ще се увеличи.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.