Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът се е насочил към най-силния седмичен ръст от април насам
Цените на петрола се понижиха в ранната търговия в петък, тъй като пазарите оцениха въздействието на „по-високите за по-дълго“ лихвените проценти в САЩ, пише Ройтерс
Към 09:00 часа българско време сортът Брент поевтиня с 0,38 долара, или 0,46% до 82,37 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се понижи с 0,45 долара, или 0,57%, до 78,17 долара за барел.
Двата сорта обаче са се насочили към седмичен ръст от над 3%, което е най-доброто им седмично представяне от началото на април насам.
Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) се придържа към прогнозата за относително силен растеж на глобалното търсене на петрол за 2024 г., а Goldman Sachs прогнозира солидно търсене на гориво в САЩ това лято.
Това помогна да се обърнат загубите през предходната седмица, които бяха предизвикани от споразумение между ОПЕК и нейните съюзници, известни заедно като ОПЕК+, за постепенно премахване на съкращенията на добива след септември.
„Като цяло тази седмица може да се характеризира като опит за възстановяване на петрола“, каза Тим Уотърър, главен пазарен анализатор в KCM Trade, базиран в Австралия.
„Не бих се изненадал да видя цените на петрола да продължат да се покачват оттук нататък, докато перспективите за търсенето продължават да изглеждат по-розови. Много може да зависи от това как ще се развие лятната картина на търсенето в северното полукълбо.“
Предоставяйки допълнителна подкрепа на пазара, Русия обеща да изпълни задълженията си за добив съгласно пакта ОПЕК+, след като заяви, че е надвишила квотата си през май.
Ралито на цените тази седмица обаче се охлади, след като Федералният резерв на САЩ задържа лихвените проценти стабилни и отложи началото на намаляването на лихвите до декември.
Междувременно Международната агенция по енергетика посочи в доклад от сряда, че очаква търсенето на петрол да достигне своя пик до 2029 г., стабилизирайки се на около 106 млн. барела на ден към края на десетилетието.
Сега фокусът на пазара е и върху продължаващите преговори за прекратяване на огъня в Газа, които, ако доведат до решение, ще облекчат опасенията относно потенциални прекъсвания в доставките на петрол от региона.
САЩ са много загрижени, че военните действия на израелско-ливанската граница могат да ескалират до пълна война, каза високопоставен американски служител, като подчерта, че са необходими специфични мерки за сигурност за района и прекратяването на огъня в Газа не е достатъчно.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.