Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът започва седмицата на зелена територия
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в понеделник, след като ключов тръбопровод, снабдяващ Съединените щати с петрол, остана затворен, докато руският президент Владимир Путин заплаши да намали производството като отмъщение за въведения от западните страни таван на цената на руския петрол, пише Ройтерс.
Към 8:45 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,43 долара, или 0,57%, до 76,53 долара за барел. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,63 долара, или 0,89%, до 71,65 долара за барел.
Повишаването на цените в понеделник следва спадовете и на двата петролни еталона миналата седмица до най-ниското им ниво от декември 2021 г. насам на фона на опасенията, че потенциалната глобална рецесия ще повлияе на търсенето на петрол.
„Цените на петрола са по-високи, тъй като тръбопроводът Keystone остава затворен, контролът на COVID-19 в Китай се облекчава и поради опасенията, че Русия може да намали добива“, каза Едуард Моя, старши пазарен анализатор за OANDA.
В неделя канадската компания TC Energy заяви, че все още не е установила причината за теча от нефтопровода Keystone миналата седмица в Съединените щати. Той не посочи график кога тръбопроводът ще възобнови работата си.
Тръбопровода Keystone, по който минават 622 хил. барела на ден, е критична артерия, доставяща тежък канадски суров петрол от Алберта до рафинериите в Средния запад на САЩ и крайбрежието на Мексиканския залив.
Междувременно Китай - най-големият вносител на суров петрол в света, продължава да разхлабва стриктната си политика за нулев COVID, въпреки че улиците в столицата Пекин останаха тихи и много фирми не работиха през уикенда, като жителите казаха, че връщането към нормалното е далеч.
Путин каза в петък, че Русия, най-големият износител на енергия в света, може да намали производството и ще откаже да продава петрол на която и да е страна, която налага „глупавия“ ценови таван на руския износ, договорен от страните от Г-7.
Въпреки че несигурността около санкциите на Европейския съюз за руския петрол и свързания с това таван поддържат висока волатилност на цените, досега санкциите са оказали минимално въздействие върху световните пазари, посочиха в бележка анализатори от ANZ.
Министърът на енергетиката на Саудитска Арабия също каза в неделя, че въздействието на европейските санкции и мерките за ограничаване на цените все още няма ясни резултати и че тяхното прилагане все още е неясно.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.