Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Петролът се насочва към най-големия седмичен спад от месеци
Цените на петрола се повишиха в ранната търговия в петък заради прекъсването на доставките по тръбопровод от Канада към САЩ, предизвикано от авария. Цените обаче вървят към седмичен спад на фона на притеснения относно забавянето на растежа на глобалното търсене, пише Ройтерс.
Към 9:00 часа българско време сортът Брент поскъпна с 0,39 долара, или 0,51%, до 76,54 долара за барел, след като поевтиня с 1,3% предходната сесия. Цената на американския лек суров петрол WTI се повиши с 0,43 долара, или 0,60%, до 71,89 долара за барел, следвайки спад от 0,8% в четвъртък.
Новината за авария, довела до спиране на доставките за САЩ по тръбопровода Keystone на канадската компания TC Energy, предизвика кратко рали на в четвъртък, но цените най-накрая се понижиха, тъй като пазарът възприе мнение, че затварянето на тръбопровода ще бъде кратко. В резултат повече от 14 000 барела суров петрол се изляха в река в Канзас, което го прави един от най-големите разливи на суров петрол в Съединените щати от близо десетилетие.
Предишни прекъсвания на операциите, предизвикани от разлив, обикновено са се отстранявали за около две седмици, каза анализаторът на RBC Capital Робърт Куан, въпреки че това прекъсване може да се окаже по-дълго, като се има предвид, че включва разлив в река.
Цените на петрола са на път да отбележат най-големия си седмичен спад от месеци, тъй като търговците очакват да минат месеци, преди ползите от облекчаването на контрола срещу COVID-19 от Китай да се отразят на търсенето.
Нарастващия брой на заразените вероятно ще потисне икономическия растеж на Китай през следващите няколко месеца, като възстановяване ще има едва по-късно през 2023 г., казаха икономисти.
„На пазара липсва убеденост за дъно за суровия петрол въпреки силната поредица от загуби от последните няколко сесии“, каза Вандана Хари, основател на доставчика на анализи на пазара на петрол Vanda Insights.
Спадът на цените в четвъртък, въпреки две големи прекъсвания на доставките на суров петрол, е малко объркващ и предполага нарастваща невежество, каза още тя.
„Вероятно се влошава от изтъняването на търговската активност, при което малкото останали участници играят на сигурно, като продължават да продават“, добави Хари.
Освен това икономиката на САЩ се насочва към кратка и плитка рецесия през следващата година, според икономисти, анкетирани от Ройтерс, които единодушно прогнозират Федералният резерв на САЩ да предприеме по-малко увеличение на лихвения процент с 50 базисни пункта на 14 декември.
Европейската централна банка ще повиши депозитната си лихва с 50 базисни пункта следващата седмица до 2,00%, въпреки че икономиката на еврозоната почти сигурно е в рецесия, тъй като се бори с инфлацията, която е пет пъти по-висока от целевата, установи друго проучване на Ройтерс.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.