Проектите в новата енергийна стратегия оценени на 46 млрд. евро

Проектите  в новата енергийна стратегия оценени на 46 млрд. евро

Прогнозната стойност за реализация на всички проекти, включени в новата енергийна стратегия на България е около 46 млрд. евро. Това е записано  в одобрената днес от служебното правителство стратегическа визия за развитието на електроенергийния сектор в страната запериода2023-2053 г., съобщиха от пресслужбата на кабинета.

Министерският съвет задължи министъра на енергетиката Росен Христов да представи приетата стратегическа визия в Народното събрание.  Документът залага на няколко основни приоритета в развитието на сектор, като на първо място България следва да остане лидер в производството и износа на електроенергия в региона, уточниха  от правителствената пресслужба.

В стратегията е заложено използването на местните ресурси от лигнитни въглища до 2030 г. и постепенното им намаляване и спиране до 2038 г. Това ще съдейства за запазване на енергийната и националната сигурност, както и ролята на страната като регионален лидер в производството и износа на електроенергия.

Както  "Мениджър нюз"  писа, два от бъдещите ядрени реактора с обща мощност от 2000 мегавата са предвидени за изграждане на площадката "Белене" до 2035-2040 г. Другите два, със същия капацитет са заложени за изграждане като заместващи мощности до 2045 г. на площадката в АЕЦ "Козлодуй".

Според документа на р. Дунав ще бъдат изградени 2 водни централи. Първата  еябва да бъде изградена при Никопол-Турну Мъгуреле, а другата - край Силистра. Проектът е съвместен с Румъния. Мощността, отредена за България, е около 870 мегавата. 

Ключов елемент в бъдещото развитие на сектора е производството на водород, от което се очаква да намали и замени зависимостта на България от внос на природен газ. В този аспект държавата ще разчита на бързото възобновяване на работата на помпено-акумулиращата водноелектрическа централа (ПАВЕЦ) "Чаира", както и осигуряването на ресурс за изграждане на подземна ПАВЕЦ. Модернизацията на близо две хиляди км електропреносна мрежа и съпътстващата я инфраструктура, която е заложена в стратегията, ще съдейства за осигуряването на достатъчен капацитет за присъединяване и пренос, така че България да запази лидерската си роля в региона, добавят от  пресслужбата на МС.

Новата енергийна стратегия на България беше представена вчера на форум в София от служебния министър на енергетиката Росен Христов в присъствието на президента Румен Радев  и на премиера Гълъб Донев.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ