Проф. Георги Касчиев: АЕЦ" Белене" няма одобрен технически проект, там трябва да се построи водородна централа

Проф. Георги Касчиев: АЕЦ Белене няма одобрен технически проект, там трябва да се построи водородна централа

Проф. Георги Касчиев: АЕЦ" Белене" няма одобрен технически проект, там трябва да се построи водородна централа

АЕЦ "Белене" няма одобрен технически проект, съобщи енергийният експерт проф. Георги Касчиев. Проектът е представен в Агенцията за ядрено регулиране (АЯР) през 2008 г. и до неговото  прекратяване е почти завършен, но не и изцяло. Освен това оттогава са приети нови международни и български документи относно изискванията за ядрена безопасност. Поради тази причина трябва да се направи пълен преглед на документите за АЕЦ "Белене", категоричен е проф. Георги Касчиев.

Той припомни, че Агенцията за ядрено регулиране  още през 2019 г. е издала указания на Националната електрическа компания (НЕК) какво трябва да се направи по този въпрос. Оттогава досега обаче от НЕК нищо не са направили. Има и още много други неща, които трябва да се извършат. Проблем има и с качеството на оборудването, което се намира в Белене, а и процедурата за избор на стратегически инвеститор също е "замръзнала", добави Георги Касчиев.

Според него процедурата по избор на стратегически партньор трябва да се поднови колкото се може по-скоро и чак тогава ще може да се подпише договор с френската компания "Електрисите дьо Франс" (EDF) . 

Касчиев е категоричен, че площадката за АЕЦ "Белене" не трябва да се ползва за ядрени цели, а за икономически - например да се изгради водородна централа на тази територия. Руското оборудване за АЕЦ "Белене" трудно ще бъде продадено, но част от него може да намери приложение в 5-ти и 6-ти блок в АЕЦ "Козлодуй". Изграждането на 7-ми и 8-ми блок в АЕЦ "Козлодуй" реално могат да бъдат заместващи мощности на 5-ти и 6-ти блок, коментира още проф. Касчиев, цитиран от БТА.

Припомняме, че според стратегия за развитие на енергетиката, обявена от бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов, се предвижда на площадката в Белене да бъдат изградени два ядрени реактора, а в АЕЦ "Козлодуй" - шести и седми блок.

България е изостанала в методологията, подхода и готовността за започване на строителство на нови ядрени мощности от всички страни от Източна Европа, категоричен е  председателят на Българския енергиен и минен форум Иван Хиновски. Той отбеляза, че всички страни се готвят за фазата на спирането на въглищните централи и България трябва да предприеме сериозни действия за изграждането на нови ядрени мощности.

Зам.-председателят на Българския енергиен и минен форум Антон Иванов пък изтъкна, че има очевиден разрив във визиите и реалните действия за развитие на енергийния сектор. Той е на мнение, че българската страна трябва активно да се занимава с развитието на проекта на 7-ми блок на АЕЦ "Козлодуй", като преди това трябва да работи активно по въпроса за дезертификацията на ядреното гориво.

Оказва се, че може да има проблем с доставката на ядрено гориво от страна на "Уестингхаус" за 5-ти блок на АЕЦ "Козлодуй", защото има забавяне в подготовката на документите от страна на американската страна с аргумента, че те нямат преводачи. Освен това без национално решение на въпроса за отработеното ядрено гориво, няма как да се изгради нова ядрена мощност, обърна внимание Иванов. Затова трябва бързо да се изработи стратегия по този въпрос.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ