Прогноза: Слънчевата и вятърната енергия ще генерират една трета от световното електричество

Прогноза: Слънчевата и вятърната енергия ще генерират една трета от световното електричество

Прогноза: Слънчевата и вятърната енергия ще генерират една трета от световното електричество

Проектите за вятърна и слънчева енергия ще генерират една трета от световното електричество до 2030 г., което дава надежда, че енергийният сектор може да реализира промяната, необходима за постигане на глобалните климатични цели. Това се посочва в доклад на Rocky Mountain Institute (RMI), цитиран от Ройтерс.

По-рано тази година председателят на COP28 Султан Ал Джабер призова за утрояване на производството на енергия от възобновяеми източници до 2030 г., за да се ограничат емисиите на парникови газове и да се помогне за постигането на целите, определени в Парижкото споразумение за климата от 2015 г.

Експоненциалният растеж на сектора означава, че вятърните и слънчевите проекти се предвижда да генерират най-малко 33% от световното електричество в сравнение с около 12% сега, което води до спад в производството, захранвано от изкопаеми горива, и по-евтина енергия, показва докладът на RMI.

RMI е базирана в САЩ организация с нестопанска цел, фокусирана върху чистата енергия. Нейното изследване е  извършено в партньорство с Bezos Earth Fund, фонд от 10 милиарда долара, създаден от основателя на Amazon Джеф Безос, за да помогне за финансирането на решения в борбата с изменението на климата.

Цената на слънчевата енергия, която вече е най-евтината форма на производство на електроенергия, ще падне до 20 долара за мегаватчас (MWh) от около 40 долара MWh в момента, тъй като се разгръщат повече проекти и се подобряват икономиите на мащаба, се казва в доклада.

„Ползата от бързото разгръщане на възобновяема енергия е по-голяма енергийна сигурност и независимост, плюс дългосрочна дефлация на цената на енергията, тъй като това е произведена технология – колкото повече инсталирате, толкова по-евтино става“, каза Кингсмил Бонд, старши директор в RMI.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ