Шефът на ЕСО: Ако намалим вредните емисии с 40%, ще внасяме ток и цената му ще се повиши

Шефът на ЕСО: Ако намалим вредните емисии с 40%, ще внасяме ток и цената му ще се повиши

Шефът на ЕСО: Ако намалим вредните емисии с 40%, ще внасяме ток и цената му ще се повиши

Ако намалим вредните емисии с 40%, ще внасяме ток и цената му ще се повиши. Това обясни пред БНР изпълнителният директор на държавния Електроенергиен системен оператор Ангелин Цачев. Той уточни, че това са вредите, които може да понесе страната ни заради поетия ангажимент в Плана за възстановяване и устойчивост за намаляване на вредните емисии с 40%. 

"ЕСО работи по Плана за възстановяване и устойчивост още от 2021 година. До момента сме вложили над 100 млн. лева в изпълнение на проекти. Заради изискванията за намаляване на вредните емисии в енергетиката с 40%, заложени в Плана за възстановяване, ще се намалят резервите в електроенергийната система. Необходими са резервни мощности, които няма как да осигурим, ако не работят въглищните централи. Мощностите от възобновяема енергия са с непостоянен характер. Поемането на такъв ангажимент ще затрудни работата на електроенергийната система от гледна точка на нейната адекватност и сигурност при обезпечаване на системните резерви. Цената на електрическата енергия, предвид това, че ще има по-малко предлагане, ще бъде по-висока в региона. Не само, че няма да бъдем нетен износител на електрическа енергия, а вероятно ще започнем да внасяме между 10 и 15% от енергията в страната", обясни Цачев. 

Той побърза да успокои, че към момента България продължава да бъде сериозен износител на ток в региона. "Българските граждани могат да бъдат спокойни за снабдяването с електрическа енергия и да посрещнат коледните и новогодишни празници. С изключение на 7-ми блок в ТЕЦ "Марица – Изток" 2, всички останали мощности преминаха годишните си планови ремонти. Беше отстранена аварийната ситуация във ВЕЦ "Цанков камък". Към този момент няма сериозни проблеми в електроенергийната ни система", каза изпълнителният директор на държавния Електроенергиен системен оператор.

По думите му, пълното свързване на електроенергийните пазари води до създаване на все повече възможности за търговците и потребителите да постигнат една и съща цена в цяла Европа. "Реализацията на пазарните обединения, вече в пълен обхват на границите ни с Гърция и Румъния, носи позитиви за всички потребители. Това подпомага не само на търговските участници, но е добре и за преносните оператори", коментира той. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ