Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Световното производство на ток от възобновяеми източници достигна рекорден дял от 39%
Световното производството на всички екологично чисти източници на електроенергия (възобновяеми и ядрени) е нараснало до рекордните 39% през миналата година. Делът на вятърната и слънчевата енергия се увеличи до 12%, докато година по-рано бе 10%. Това показват данните от доклад на британския аналитичен център Ember.
Според доклада на Ember производството на слънчева енергия се е увеличило с 24%, а на вятърна енергия - със 17%.
Ember уточнява, че повече от 60 държави генерират повече от 10% от електроенергията си от вятър и слънце. За първи път от 2011 г. обаче производството на енергия от други чисти източници е намаляло. Това се случи поради намаляване на обема на ядреното производство и намаляване на броя на пуснатите в експлоатация атомни и водноелектрически централи.
Емисиите в енергийния сектор също достигнаха своя връх от 1,3% за годината. Производството на въглища се е увеличило с 1,1%, „в съответствие със средния растеж през последното десетилетие“, пише Ember.
Експертите смятат, че поетапното спиране на въглищната енергия може да не е започнало през 2022 г., но енергийната криза „не доведе до значително увеличаване на изгарянето на въглища, както мнозина се страхуваха“. Той също така регистрира най-малкия брой затваряния на въглищни електроцентрали от седем години поради желанието на страните да поддържат свободен капацитет.
Производството на електроенергия на газ през 2022 г. намалява за втори път в рамките на три години и то леко - само с 0,2%. Това се дължи на високите световни цени на газа, посочват анализатори в доклада. Ember прогнозира, че първият спад в производството на изкопаеми горива може да се случи през 2023 или 2024 г.
Европейските страни ускориха прехода към зелена енергия на фона на намаляването на доставките на газ от Русия. Според Ember през 2022 г. около 22% от електроенергията, генерирана в Европейския съюз (ЕС), идва от слънчева и вятърна енергия, което е най-високата цифра в историята на ЕС. В същото време производството на енергия чрез изгаряне на газ представлява 20%, което е с 1 п.п. по-малко от 2021 г., показват още данните на Ember.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.