Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Wood Mackenzie: Замяната на Китай във веригата за доставки на мед е невъзможна
Западните страни, които се стремят да диверсифицират доставките си на мед отвъд Китай, ще трябва да повишат разходите си и биха могли да забавят енергийния преход, като пълната замяна на доставките от страната би била „невъзможна“, се посочва в анализ на консултантската компания Wood Mackenzie, цитиран от Си Ен Би Си.
Китай е лидер в света в ключови сегменти от веригата за доставки на мед, като критичният метал служи като важен компонент в нововъзникващи технологии, включително за възобновяема енергия, съхранение на енергия и електрически превозни средства.
Тъй като САЩ, Канада, Австралия и европейските страни се стремят да изместят контрола на страната върху медта чрез субсидии и инвестиции, Wood Mackenzie предупреждава, че двойните цели на декарбонизация и намалена зависимост от Пекин са в противоречие една с друга.
„Ще са необходими стотици милиарди долари в нов капацитет за обработка и производство на мед, за да се замени Китай“, се казва в доклад на компанията за анализ на данни за природни ресурси, публикуван в четвъртък. Оттам добавят, че търсенето на метала може да нарасне със 75% до 56 милиона тона до 2050 г.
„Това би създало неефективност, която би довела до значително по-скъпи готови продукти и би увеличила разходите и навременността на енергийния преход“, добавят анализаторите на фирмата.
Съществуващите мини и проекти в процес на изграждане ще задоволят само 80% от нуждите от мед до 2030 г., според Международната агенция по енергетика, което показва потенциален недостиг на метала.
Според Wood Mackenzie по-голямата част от първичния добив на суровини в света се извършва предимно в Северна и Южна Америка и Африка, като местното минно производство на Китай съставлява само 8% от световното производство.
Въпреки че този дял нараства близо до 20% след отчитане на задграничните минни активи на Китай, страната все пак ще трябва да осигури допълнителни доставки, за да посрещне нуждите си.
Веригата за доставка на мед обаче се състои от няколко ключови фази, включително добив, топене и рафиниране, както и производство на готови стоки. Китай има водеща роля именно в преработката и производството надолу по веригата, отбелязва доклада.
„Тъй като правителствата и производителите се стремят да диверсифицират далеч от Китай, от решаващо значение е да се вземе предвид цялата верига на доставки, а не само минните операции“, каза Ник Пикенс от Wood Mackenzie.
„Въпреки че рисковете при доставките на мед могат да бъдат смекчени и е започнало известно възстановяване на баланса в различни страни, мащабът на доминацията на Китай във веригата за доставки означава, че пълната подмяна е невъзможна“, добави той.
В доклада се посочва, че 80% от добива на мед се използва за меден концентрат, който трябва да се преработи в топилни и рафинерии, за да се получи меден катод. След това производителите използват този материал, за да направят медни компоненти, които се превръщат в готови стоки.
От 2000 г. насам Китай е отговорен за 75% от нарастването на капацитета на топилните заводи в света, според данните на Wood Mackenzie.
„Сценарий без Китай за веригата за доставки на мед би изисквал значително увеличение на капацитета за обработка, за да се постигнат целите за енергиен преход“, каза Пикенс.
В доклада се посочва, че в момента няма планове за нови първични топилни мощности в Северна Америка или Европа. Вместо това САЩ се фокусира върху вторичните пазари и рециклирането на мед, като наскоро страната създаде първата си вторична топилна фабрика за рециклиране на много метали.
Китай също така представлява около 80% от увеличения капацитет за производство на мед и медни сплави в световен мащаб от 2019 г. насам, като сега разполага с половината от световния производствен капацитет.
„Прагматизмът и ангажираността ще бъдат от съществено значение за постигане на нетни нулеви цели, без да се налагат прекомерни разходи на данъкоплатците. Облекчаването на глобалните търговски ограничения може да бъде една необходима отстъпка“, каза Пикенс.
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.