Зеленски: Ремонтът на петролопровода „Дружба“ ще бъде завършен тази пролет

Икономика

Украйна е постигнала значителен напредък във възстановяването на повредения нефтопровод „Дружба“ и ще приключи ремонтните дейности през пролетта, заяви на фона на задълбочаващ се спор с Унгария относно прекъснатите доставки на руски нефт президентът Володимир Зеленски, цитиран от Ройтерс.

Унгария и Словакия са без доставки по „Дружба“ от края на януари, след като руски дрон нанесе удар и повреди съоръжението в западната част на Украйна.

Правителствата в Будапеща и Братислава, които поддържат по-тесни енергийни връзки с Русия след началото на войната през 2022 г., обвиняват Киев, че забавя възстановителните дейности. Украинските власти отхвърлят тези твърдения.

„Ще завършим ремонтите, защото такова е споразумението. Казах им, че ще приключим тази пролет“, заяви Зеленски пред репортери. По думите му значителна част от работата вече е извършена, но унищожените резервоари за съхранение не могат да бъдат възстановени бързо.

Напрежението около транзита на петрол доведе до това Унгария да блокира заем от 90 милиарда евро от Европейския съюз за Украйна, докато доставките по „Дружба“ остават спрени.

Междувременно в Унгария предстоят парламентарни избори в неделя, като социологическите проучвания показват, че премиерът Виктор Орбан изостава от центристката партия „Тиса“.

Източник от енергийния сектор по-рано посочи пред Ройтерс, че април е най-вероятният срок за завършване на ремонтните дейности.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Великобритания отхвърля идеята за такси в Ормузкия проток
„Кралицата на кетамина“ получи 15 години затвор за смъртта на звездата от „Приятели“ Матю Пери
Венецуела прие нов закон за минната индустрия, отварящ вратата за чуждестранни инвеститори
Тръмп предупреди Иран да не въвежда такси за преминаване на кораби през Ормузкия проток
На днешната дата, 10 април. Разпети петък
Изтегляне на войски на САЩ: Тръмп планира отмъщение за НАТО след недостатъчната подкрепа за удара в Иран
Времето: Облачно и дъждовно
Атаките срещу Саудитска Арабия са намалили петролния й производствен капацитет