Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Борисов разпореди проверка на отчитането на тока
По разпореждане на министър-председателя Бойко Борисов започва проверка на отчитането на месечните сметки за ток. Това става ясно от стенограмата на правителственото заседание от вчера.
Вицепремиерът Томислав Дончев съобщава на премиера Бойко Борисов, че през уикенда е получил от граждани сигнали, че ЕРП-тата отново работят с 40-дневни периоди на отчитане на сметките за ток. „Не мога да кажа дали това е истина в момента, но разпоредих да се провери веднага. Помолих и министър Петкова да се провери дали това е вярно, ако е вярно – защо се случва така. Моля, да бъде на вниманието на всички колеги, които имат пряко или опосредствано отношение по този въпрос, защото темата е критична”, заявява Дончев.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова посочва, че и тя е получила такава информация. „Сега веднага задействам нещата, за да проверим как стои този въпрос и ще Ви докладвам”, уверява тя.
„Извикайте ги. Защото вместо ритмично, така както е необходимо да си подават фактурите, когато стане един по-дълъг период, идват големи сметки, и то изведнъж веднага след Нова година…Вече един път това успя.”, посочва Борисов, визирайки енергийните бунтове през февруари, 2013 г., довели до падането на първото правителство на ГЕРБ.
Вицепремиерът Меглена Кунева от своя страна подчертава, че това е директно свързано със Закона за защита на потребителите „Понеже това е директива, която по мое време в Комисията беше приета, съм запозната детайлно с процедурата. Комисията за защита на потребителите трябва да бъде алармирана и на базата на Закона за защита на потребителите трябва да се върне нормалното положение. Това е договор, договор между потребители и ЕРП-тата”, обяснява тя.
„Вицепремиерът Кунева с Теменужка Петкова. Ако трябва, заедно срещнете се, обяснете им какво имат по договор и това не го допускайте, да не се получи повторно”, заявява Борисов в заключение.
Впоследствие, пресцентърът на Министерството на енергетиката разпространи съобщение, че ресорният министър е поискал от електроразпределителните дружества да представят информация за какъв период са отчитали електроенергията през последния месец. "Искането се налага във връзка със зачестили запитвания на граждани в Министерството, които съдържат съмнения, че получените от електроразпределителните дружества фактури през м.ноември т.г. са необосновано завишени.", пише в съобщението.
От министерството напомнят, че, съгласно правилата за измерване на количеството електрическа енергия, периодичността на отчитане трябва да бъде най-малко веднъж месечно, като периодът не може да бъде по-дълъг от 31 дни.
От „ЧЕЗ Разпределение България“ АД посочват, че следват стриктно нормативните изисквания и за м. ноември само 0.1% от издадените фактури са за период, по-дълъг от 31 дни. Причината за това е предоставената на клиентите възможност да декларират показанията на електромерите си. В този случай отчитането се извършва в предвидения срок, но фактурата отразява датата, към която клиентът е извършил самоотчет.
В получената от „Енерго-про Мрежи“ АД справка се посочва, че фактурите с период на отчитане по-дълъг от 30 дни са 2.028%. В този процент попадат и електромерите, отчетени за период от 31 дни. В писмото се подчертава, че няма отчет за повече от 35 дни. От EVN информират, че 0.56% от електромерите на техни потребители са отчетени с период от 32 дни поради лоши метереологични условия или други обективни причини.
Министерството на енергетиката ще предостави на ЕРП-та всички конкретни сигнали на граждани за извършване на проверки и ще следи за резултатите от тях.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.