Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Обмислят самостоятелно министерство на енергетиката
Енергетиката да бъде обособена в отделно министерство, предвижда проект на актуализираната енергийна стратегия на България до 2030 г. Това твърди икономическият сайт 3e-news.net, който разполага с копие от документа.
Според проекта целта на преструктурирането на сегашното Министерство на икономиката и енергетиката е да се постигне стабилизиране на енергийния сектор чрез развиване на административния капацитет на новата отделна структура. За целта трябва да се постигне консенсус, чрез който да се гарантира устойчивост на новата институция в дългосрочен план.
На базата на конкретни анализи се очаква да се развие цялостна политика за дългосрочно кадрово обезпечаване на енергийния сектор както на ръководно, така и на експертно ниво. На законово ниво пък трябва да се гарантира, че в рамките на управлението на сектора както в администрацията, така и в дружествата с преобладаващо държавно участие, ръководни длъжности ще се заемат само от квалифицирани за енергийния сектор кадри на основата на конкурс.
Друго предложение е Държавната комисия за енергийно и водно регулиране да бъде разделена на две - една комисия ще регулира енергийния сектор, а друга – водния. Тази идея за последно бе представена от служебния кабинет на Марин Райков преди една година.
Новата енергийна стратегия предвижда още продажба на миноритарни дялове от държавните енергийни фирми. В документа се посочва, че държавата ще запази мажоритарния пакет от акции в енергийните предприятия, а 49% от акциите на дружествата могат „да се продават екстензивно на фондовата борса с цел набиране на свеж финансов ресурс“.
Средствата ще бъдат използвани за финансово оздравяване на сектора и акумулиране на собствен капитал за активно участие в големи инфраструктурни инвестиционни проекти. Публичният характер на фирмите ще доведе до по-голяма прозрачност в управлението, по-стриктен контрол и по-ефективно прилагане на пазарните механизми.
По такъв начин секторът ще се развива на икономически принципи без ангажименти на държавния бюджет, смятат авторите на документа.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.