Стойнев: „Южен поток” изглежда по-скоро необратим като европейски проект

Стойнев: „Южен поток” изглежда по-скоро необратим като европейски проект

Вече никой не поставя под въпрос реализацията на проекта "Южен поток" и необходимостта от проекта. Ако гледаме на ситуацията стратегически и без емоции, проектът "Южен поток" изглежда по-скоро необратим, което е важното и за Европа, и за България. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев в позиция, разпространена от пресцентъра на МИЕ. Стойнев е на работно посещение в Китай до 10 юни, за да обсъди възможностите за задълбочаване на сътрудничеството между европейските страни и Китай, както и разширяването на търговския стокообмен, увеличаването на съвместните инвестиции и сътрудничеството в изграждането на инфраструктурни обекти.

Изявлението на енергийния министър идва ден след като премиерът Пламен Орешарски реши да замрази проекта „Южен поток”, докато не стане сигурно, че той напълно отговаря на европейските изисквания.

По думите на Стойнев в момента споровете са съсредоточени върху това как точно да бъде реализиран този европейски проект. „В рамките на ЕС благодарение на усилията ми има консолидирана позиция "за" проекта на министрите на енергетиката, през които минава трасето – Унгария, Австрия, Хърватска, Словения, Италия. Ние ще я препотвърдим по време на Съвета по енергетика в Люксембург в края на седмицата. Комисарят Йотингер чрез тази обща позиция бе ангажиран да преговаря с руската страна не дали, а как да се реализира проектът. Това беше ефективният ход - обща позиция "за" "Южен поток" и отстояването й чрез ЕК. Само отделни усилия на страните не биха били достатъчни. Доколкото има информация в Китай, представителите на САЩ, казват "по-малко руско участие в проекта" и виждат проблем единствено в контекста на изпълнителя. В същото време в България общественото мнение е категорично за проекта – 64% от българите го одобряват”, заяви енергийният министър.

„Убеден съм, че лидерите на ЕС ще намерят своето решение, включително и в широк политически контекст”, подчерта Стойнев.

„Това се отнася и за българската част на трасето, където въпросите са по-скоро юридически. По тях се работи. Европейски експерти ще бъдат в София по темата за законодателните промени за морската част в края на седмицата. Вече са готови и първоначалните правни аргументи на българската страна в отговор на писмото на ЕК относно провеждането на търга, Междуправителственото споразумение и статута на компанията "Южен поток", коментира министърът.

„Не виждам разминаване с изразеното от премиера – ние наистина много активно работим за затваряне на откритите въпроси с ЕК, т.е. не сме се отказали от реализацията на проекта. Когато пристигна в България ще имаме подробен разговор, в който да се информираме по темата, особено с оглед на предстоящия Съвет по енергетика в Брюксел", допълни Стойнев.

„Аз бях първият, който поиска консенсус между политическите сили по темата "енергетика" и стратегическите проекти, по които работим, за да има устойчивост и в следващи управления. Въпросът е доколко те са готови безпристрастно и без партийни амбиции да водят този диалог”, подчерта Драгомир Стойнев.

По-рано днес стана ясно, че и Сърбия ще замрази проекта „Южен поток”. Вицепремиерът на страната Зорана Михайлович обясни, че решението на Белград е продиктувано от позицията на България.

„България е основният център. Ще трябва да чакаме докато продължават разговорите между България и ЕС, или докато Русия не промени маршрута. Но резултатът от единия и другия сценарий предвижда отменяне на строителните действия”, заяви Михайлович.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ