Украйна спря доставките на руски газ

Икономика

Компанията „Нафтогаз“ преустанови закупуването на газ от руския „Газпром“, поради липса на споразумение между двете страни.

„Във връзка с това, че на 30 юни изтича срокът на действие на допълнителното споразумение между „Нафтогаз Украйна“ и „Газпром“, а условията за по-нататъшните доставки на руски газ за Украйна не са договорени в хода на тристранните преговори във Виена, „Нафтогаз“ прекратява закупуването на газ от руската компания“, се казва в съобщение на украинската компания.

„Транспортирането на газ през територията на Украйна за европейските клиенти на „Газпром“ ще продължи съгласно договорните условия“, уточняват от „Нафтогаз“.

Министърът на енергетиката и въгледобивната промишленост на Украйна Владимир Демшичин съобщи след тристранните преговори за газ във Виена, че Киев ще продължи да купува газ от „други източници".

Той отбеляза, че цената 247,2 долара за 1000 куб.м газ, установена за третото тримесечие, не устройва украинската страна. В Киев са очаквали, че цената ще се определя по условията на „зимен пакет” с отстъпка най-малко 30% до около 200 долара за хиляда кубически метра. Демшичин добави, че Украйна ще настоява за подписване на споразумение за целия отоплителен сезон.

От своя страна министърът на енергетиката на Русия Александър Новак изрази мнение, че решението на Украйна да преустанови покупките на руски природен газ се дължи на политически мотиви. Той добави, че отстъпката за „Нафтогаз” не трябва да надхвърля 40 долара за 1000 куб.м, защото в противен случай цената ще бъде по-ниска от пазарната, пише РИА Новости. „Ние сме много изненадани, че Украйна иска много по-ниска цена - тя не отговаря на днешните пазарни условия”, каза Новак, като подчерта, че предложената цена не подлежи на преразглеждане.

Ключови думи

Коментари

НОВ КОМЕНТАР

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

Кога е добре да останете в зоната си на комфорт?
Джейми Даймън: Необходими 300 000 работници за възстановяване на американското корабостроене
The Wall Street Journal: Китай измества Франция като световен център за производство на гъши дроб
Васил Терзиев: Ще спестим около 200 млн. евро на софиянци от договорите за боклука
Кои са гимназиите с най-висок бал в София?
МП: Оценките на Европейската комисия в Седмия доклад за върховенството на закона са обективни
Демерджиев: Българската прокуратура е доста колеблива в действията си
Времето: Слънчево и топло, но следобед над планините ще завали