Двигателите на ЕС призовават за разхлабване на банковите регулации в блока

Германия, Франция и Италия призоваха Европейския съюз да прояви сдържаност при създаването на финансови правила и вместо това да се съсредоточи върху повишаването на конкурентоспособността на своя банков сектор в поредният знак на пренасочване на вниманието върху приоритизиране на икономическия растеж, вместо регулациите, пише Блумбърг.
Трите най-големи икономики в ЕС искат блокът да облекчи някои правила, които вече са в сила, така че банките да имат „равни условия“ с други големи юрисдикции. Те също така призоваха следващата Европейска комисия да се „въздържа от стартиране на нови широкомащабни инициативи“ във финансите в краткосрочен до средносрочен план, отправяйки призива в съвместно писмо до генералния директор за финансовите услуги в ЕК.
ЕС е изправен пред критики заради склонността си да регулира пазарите, като френският президент Еманюел Макрон предупреди тази седмица, че прекомерните законодателни усилия рискуват да направи блока неконкурентоспособен.
„Наскоро бяха представени множество инициативи, всички споделящи обща цел – възстановяване конкурентоспособност на Европа“, пишат правителствата в писмото от 24 септември. „Финансовият сектор не трябва да бъде имунизиран срещу това отражение“.
Говорител на германското финансово министерство каза, че не могат да коментират текущите политически дискусии. Европейската комисия и италианското финансово министерство не са отговорили на искания за коментар от Блумбърг. Френското министерство на финансите не е дало коментар.
Докато политиците настояват за растеж, ключови глобални регулатори твърдят, че пренасочването на фокуса от регулиране в полза на растеж кри рискове, тъй като са необходими строги режими, за да се избегне повторение на финансовата криза. Нови рискове като конфликта в Близкия изток и потенциален срив на банкирането в сянка също трябва да бъдат смекчени, посочват регулаторите.
Писмото е адресирано до Джон Бериган, генерален директор за финансовите услуги в Европейската комисия. Той каза на събитие миналия месец, че сега е много по-трудно да се спори за нови правила в интерес на финансовата стабилност, но че няма да има „внезапно връщане към лекото регулиране“.
В писмото трите страни изтъкват шест области, на които трябва да се обърне внимание в следващия цикъл на комисията, който започва през ноември. Те включват коригиране на предложеното от нея приемане на капиталовите реформи, засягащи търговските портфейли на банките, така че кредиторите на ЕС да не са в неизгодно положение, ако САЩ решат да се „отклонят значително“ от глобалната сделка.
Групата също така иска ЕС да работи по-усилено за рационализиране на регулациите, „с крайната цел да облекчи административната тежест за банковата индустрия и да добави гъвкавост към нашето създаване на правила“.
„Коефициентът на зелени активи“, използван за оценка на това колко устойчиви са портфейлите на банките, също трябва да бъде преразгледан, пишат те. Комисията трябва да възприеме „по-последователен и реалистичен“ подход към климата и рисковете от прехода, добавят те.
Писмото идва само седмици след като бившият председател на Европейската централна банка Марио Драги публикува дългоочакван доклад за начините за стимулиране на растежа на ЕС. Комисията трябва да направи преглед на банковата система до края на 2028 г.
Франция, Германия и Италия сега искат междинен доклад за конкурентоспособността на банковата индустрия „да бъде финализиран много преди“ този краен срок.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Петролът поевтинява, докато пазарите оценяват ефектите от търговската война
Енергетика |Байдън разкритикува Тръмп в първата си реч, откакто напусна Белия дом
Политика |Икономическият растеж на Китай надмина очакванията, но митата замъгляват перспективите
Икономика |Nissan ще намали производството на най-популярния си в САЩ джип
Компании |HR екипът на Технополис и Практикер получи четири отличия на Годишните HR награди на БАУХ 2024
ПР и събития | Advertorial |Застаряващото население е факт. Работодателите трябва да се адаптират
Next level HR 2025 |Новата дигитална реалност и как бизнесът се справя с нея
Next level HR 2025 |„Не“ на глупавите правила
Мениджмънт |Как една маркетингова грешка се превърна в бизнес за $1 милион
Маркетинг |Европа има нов крал на лукса: Пазарната оценка на Hermès изпревари тази на LVMH
Компании |На днешната дата, 16 април. Рождениците днес
На днешната дата |Цитат на деня
Цитат на деня |Жилищата в Гърция: Недостъпни за покупка и почти невъзможни за наемане
ЕС |ADVERTORIAL

HR екипът на Технополис и Практикер получи четири отличия на Годишните HR награди на БАУХ 2024

10 години Hub Ahead: За предизвикателствата, които правят разликата и новата реалност за брандовете

Коментари
Няма въведени кометари.