ЕП ще гласува доклада за напредъка на Македония за ЕС, българските депутати единни в изказванията си

Докладът на Европейския парламент за напредъка на Република Северна Македония към членство в ЕС ще бъде гласуван днес в Страсбург, след обсъждането вчера, съобщи в кореспонденция БНР. Докладчикът Томас Вайц подчерта, че са необходими допълнителни реформи, като отбеляза като ключова необходимостта българите да бъдат вписани в конституцията на страната като условие за начало на преговори по същество.
Евродепутати настояха Северна Македония да спазва правата на гражданите си и да спре с езика на омразата, особено с антибългарската реторика. Това стана по време на дебатa в Европейския парламент в Страсбург за напредъка на страната по пътя ѝ към ЕС.
"В коя страна член на ЕС човек може да бъде осъден затова, че цитира историческа личност, напада хора заради произхода им и си позволява да потъпква международните договори?" попита Ивайло Вълчев от ЕКР. "Днес, тук, сред нас, в залата е господин Люпчо Георгиевски и той може да отговори на тези въпроси, защото е достоен българин, който е заплашен с ефективна присъда, само защото има смелостта да се нарече българин в Македония", добави той. "Вместо реформи и истински напредък виждаме популизъм, националистическа реторика и удобно представяне на България като враг, заради който не върви евроинтеграцията", каза Андрей Ковачев от ЕНП. "Тази политика води до директни репресии срещу хората, запазили българското си самосъзнание. Европейският съюз не може да си затваря очите за това", настоя Ковачев.
"В политиката има хора, дошли да направят нещо добро и такива, които са там, защото няма къде другаде да отидат", каза Христо Петров от "Обнови Европа". "Интелигентните хора в Северна Македония заслужават да бъдат част от Европейския съюз, а политиците, които се хранят с омраза, заслужават да бъдат оставени да гладуват", добави Петров. Социалистът Кристиан Вигенин се обърна към управляващите в Скопие с думите: "Променете конституцията, спазвайте правата на българите и дайте шанс на добросъседството".
Илия Лазаров от ЕНП пък подчерта, че въпроси като идентичност и език нямат място в доклади за напредъка. "Обезпокоени сме, че вместо да се фокусира върху изпълнението на задълженията си по френското предложение, Северна Македония се фокусира върху антибългарската реторика и действия", посочи на свой ред Никола Минчев от "Обнови Европа".
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.