ЕС категоричен: Изтичането на газ в Северно море е саботаж
ЕС приема за саботаж течовете от газопроводите Северен поток 1 и 2 и заплашва с контрамерки. „Тези инциденти не са случайни и засягат всички нас“, обяви върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел, предаде The Baltic Times. Първият дипломат на ЕС подчерта, че цялата налична информация досега сочи, че течовете са резултат от умишлено действие.
„Ние ще подкрепим всяко разследване, насочено към получаване на пълна яснота какво се е случило и защо и ще предприемем по-нататъшни стъпки за повишаване на нашата устойчивост в енергийната сигурност“, заяви Борел в Брюксел. Той изтъкна също, че всяко умишлено прекъсване на европейската енергийна инфраструктура е неприемливо и ще бъде посрещнато с „силен и обединен отговор“.
Три теча бяха открити в тръбопроводите, които пренасят газ от Русия до Европа през Балтийско море, в изключителните икономически зони на Дания и Швеция край датския остров Борнхолм, припомня изданието.
А вчера, шведската брегова охрана докладва за още един, четвърти теч. Газът от подозрителните течове продължава да се изхвърля в Балтийско море. "За съжаление емисиите не могат да бъдат уловени или преодоляни", каза говорител на бреговата охрана. Операторът на газопровода Северен поток 1 поясни, че отстраняването на течовете е опция, но щетите първо трябва да бъдат оценени. Говорителят на Nord Stream 2 AG Улрих Лисек отбеляза, че „никой не може сериозно да каже в момента каква е ситуацията там долу”, но че „структурната цялост на тръбопровода трябва да е сериозно увредена”.
Тръбопроводите бяха пълни с руски природен газ, но нито един от тях всъщност не доставяше газ до терминалите в Германия. Газът през Северен поток 1 спря да тече, след като Русия извърши ремонтни дейности. Северен поток 2 така и не беше пуснат в експлоатация след нахлуването на Русия в Украйна през февруари.
Повече от половината газ в двата тръбопровода, вече е изпуснат, по данни на Датската енергийна агенция. С тази скорост на изтичане тръбите ще бъдат изпразнени до неделя, е прогнозата на Кристофър Боцау, ръководител на Агенцията. По нейни изчисления за въздействието на саботажа върху климата съответства на около една трета от общото въздействие върху климата на Дания за една година.
Изпускащият се газ се състои предимно от метан, но няма конкретен здравен риск за населението, особено на остров Борнхолм в Балтийско море, посочва Датската енергийна агенция.
Докато газът продължава да се излива в морето, фокусът в Европа е насочен към това кой или какво е отговорен за взривовете, причинили течовете.
Кремъл отхвърли всякакви обвинения. „Доста предсказуемо и предвидимо глупаво и абсурдно е да се правят подобни предположения“, категоричен е Дмитрий Песков в изявление пред агенция Интерфакс. Той заяви, че е необходимо пълно разследване, за да се установи дали причината е взрив.
Русия призовава за специална сесия на Съвета за сигурност на ООН по този повод. Очаква се срещата да се състои следващата седмица, обяви пред Telegram заместник-ръководителя на мисията на Русия в ООН в Ню Йорк Дмитрий Полянски. Говорителят на руското външно министерство Мария Захарова заяви, че Москва ще поиска заседание на Съвета за сигурност във връзка с „провокациите” около тръбопроводите.
Източници от германските служби за сигурност заявиха пред DPA, че причината за инцидентите не е изяснена, но има признаци за саботаж. Само държавен играч би могъл да организира подобна интервенция поради техническата ѝ сложност, предположиха те. „Не може да има естествена причина за този инцидент“, според правителствения говорител Щефен Хебестрайт в Берлин.
Говорителят на Държавния департамент Нед Прайс обясни, че САЩ няма да правят спекулации за причината за изтичането на газ. „Ние подкрепяме европейските усилия за разследване на това и също така сме готови да подкрепим европейските усилия за смекчаване на всяко потенциално въздействие върху околната среда, е официалната позиция, съобщена от Прайс. Говорителят отказа да коментира съобщенията в медиите, че американските разузнавателни служби са предупредили европейските си партньори за възможни атаки срещу тръбопроводите през последните седмици.
Министърът на външните работи на Латвия Едгарс Ринкевичс определи аварията като „умишлена атака“ и призова НАТО и ЕС да „реагират по съответния начин”.
Шефът на НАТО Йенс Столтенберг също определи изтичането на информация като „саботаж” в Twitter след среща с датския министър на отбраната в Брюксел.
Норвегия засилва готовността си да защити своите нефтени и газови инсталации след предполагаемия саботаж. „Въпреки че няма конкретна заплаха, сега сме особено фокусирани върху сигурността“, подчерта премиерът Йонас Гар Сторе на пресконференция в Осло.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.