Европейски бизнес лидери призовават Брюксел да отложи влизането в сила на закона за AI

Европейски бизнес лидери призовават Брюксел да отложи влизането в сила на закона за AI

Главните изпълнителни директори на големи европейски компании, включително Airbus и BNP Paribas, призоваха Брюксел да забави своя знаков закон за изкуствения интелект (AI), тъй като ЕС обмисля смекчаване на ключови елементи от закона, който трябва да влезе в сила през август, пише „Файненшъл таймс“.

В отворено писмо, видяно от изданието, ръководителите на 44 големи фирми на континента призовават председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен да въведе двугодишна пауза, предупреждавайки, че неясните и припокриващи се разпоредби заплашват конкурентоспособността на блока в световната надпревара в сферата на изкуствения интелект.

В писмото се казва, че сложните правила на ЕС излагат на риск „амбициите на Европа в областта на AI, тъй като застрашават не само развитието на европейските шампиони в сектора, но и способността на всички индустрии да внедряват изкуствен интелект в мащаба, нужен за конкуриране на световно ниво“. Сред подписалите са и ръководителите на френския търговец на дребно Carrefour и нидерландската компания за здравни технологии Philips

ЕС е изправен пред силен натиск от правителството на САЩ и големите технологични компании, както и от европейски групи, заради своя закон за изкуствения интелект, който считан за най-строгия режим в света за регулирането на бързо развиващата се технология.

Последните лобистки усилия идват, след като Брюксел проведе важна среща с големи американски технологични групи в сряда, за да обсъдят нов, смекчен проект с разпоредби.

Настоящият дебат е около изготвянето на „кодекс на практиките“, който ще предостави насоки на компаниите за изкуствен интелект как да прилагат закона, който се отнася за мощни модели с изкуствен интелект, като Gemini на Google, Llama на Meta и GPT-4 на OpenAI. Брюксел вече отложи публикуването на кодекса, което трябваше да се случи през май, и сега се очаква да смекчи правилата.

Хена Виркунен, еврокомисар по технологичния суверенитет, сигурност и демокрацията заяви в понеделник, че Брюксел финализира кодекса на практиките преди крайния срок през август. „Ще публикуваме кодекса на практиките преди това, за да подкрепим нашата индустрия и и за да спазват малките и средни предприятия нашия Закон за изкуствения интелект“.

Длъжностни лица в Европейската комисия и в различни европейски страни обсъждат насаме рационализиране на сложния график на Закона за изкуствения интелект. Въпреки че законодателството влезе в сила през август миналата година, много от неговите разпоредби влизат в сила едва през следващите години.

В писмото от главните изпълнителни директори, организирано от Инициативата на ЕС за шампиони на изкуствения интелект (EU AI Champions Initiative) – орган, представляващ 110 компании на континента от различни индустрии, се казва, че отлагането ще изпрати „на новаторите и инвеститорите по целия свят силен сигнал, че Европа е сериозна по отношение на програмата си за опростяване на регулациите и подобряване на конкурентоспособност“.

Европейските технологични предприемачи и рисковите капиталисти, които ги подкрепят, също разкритикуваха Закона за изкуствения интелект. Отделно съвместно писмо, подписано от повече от 30 европейски основатели и инвеститори в областта на изкуствения интелект тази седмица, нарече законодателството „прибързана, тиктакаща бомба със закъснител“.

Основателите на стартиращи компании са особено притеснени от липсата на яснота относно това как ще бъдат регулирани моделите с общ изкуствен интелект, опасявайки се от смесица от различни правила в различните държави членки, с които по-лесно ще се справят заможните големи технологични компании в САЩ, отколкото от по-малките местни предприятия.

Широк кръг европейски бизнеси изразиха опасения, че Законът за изкуствения интелект ще направи компаниите, които използват или включват големи езикови модели в собствените си ИТ системи, отговорни за същите регулаторни изисквания като големите технологични компании в спорни области като отговорността за авторски права.

Някои компании също се опасяват, че несигурността относно начина, по който правилата ще бъдат прилагани от държавите членки, може да възпре компаниите да внедряват системи с изкуствен интелект, което потенциално ги поставя в неизгодно положение спрямо конкурентите в САЩ или Китай.

Европейската комисия заяви, че е „напълно ангажирана с основните цели на Закона за изкуствения интелект, които включват установяване на хармонизирани правила, основани на риска, в целия ЕС, както и гарантиране на безопасността на системите с изкуствен интелект на европейския пазар“.

Но добави, че блокът работи по предстоящо опростяване на своите цифрови правила, така че „всички опции остават отворени за разглеждане на този етап“.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ