Европейският парламент иска от Сърбия да наложи санкции на Русия

Европейският парламент иска от Сърбия да наложи санкции на Русия

Европейският парламент иска от Сърбия да наложи санкции на Русия

Европейският парламент призовава Сърбия да наложи санкции срещу Москва заради руската инвазия в Украйна и ясно да изрази позицията си дали желае или не желае да се присъедини към ЕС. Това показва документ, видян от сръбската обществена телевизия РТС.

Наред с предишни препоръки, свързани с върховенството на закона и нормализацията на отношенията с Прищина, в доклада за Сърбия се посочва, че съгласуването с външната политика на ЕС, включително санкциите срещу Русия, ще определят бъдещата посока на преговорите за присъединяване. В текста, приет от водещите политически групи в ЕП, се подчертава необходимостта Сърбия да уеднакви позицията си с позицията на ЕС за войната в Украйна, върховенството на закона, борбата с корупцията и свободата на медиите, предава БТА.

Евродепутатите заявяват, че подкрепят членството на Сърбия в ЕС, но то зависи от политическата воля на сръбските власти и готовността да извършат „необратими реформи“, преди всичко в областта на върховенството на закона. 

Ние настояваме новите преговорни глави да бъдат отворени само когато Сърбия предприеме необходимите мерки в това отношение, включително в областта на върховенството на закона, се посочва в документа.

По отношение на Русия се настоява за спешно въвеждане на санкции, като се изразява загриженост, че Сърбия е между малкото страни в Европа, които не са съгласували позицията си с позицията на ЕС.

ЕП изразява съжаление в документа, че не са прекъснати полетите между Белград и Москва, при положение, че въздушното пространство на ЕС е затворено за полети от Русия.

Евродепутатите призовават Сърбия да преразгледа икономическото си сътрудничество с Русия и да преустанови военното сътрудничество с Москва, включително проекти като руския хуманитарен център в Ниш, който според критиците е пряк руски стратегически проект в Сърбия.

Европарламентът е обезпокоен и от закупуването на военно оборудване от Русия, Беларус и Китай, като посочва, че то представлява 70% от общия обем на поръчките на Сърбия. 

В доклада се споменават и опасенията във връзка със съобщенията за подслушване на руски опозиционни лидери в Белград, които сръбските власти отхвърлят като неоснователни.

В текста се критикува и разпространението на дезинформация за руската агресия срещу Украйна, включително участието на медии, близки до правителството, и се призовават сръбските власти да предприемат решителни стъпки в борбата срещу най-разпространените фалшиви новини.

Докладът ще бъде гласуван на заседанието на Комисията по външни работи на ЕП на 14 юни и трябва да бъде приет на пленарната сесия на ЕП през юни, допълва РТС. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ