Годишната инфлация в еврозоната се забави повече от очакваното
Инфлацията в еврозоната се забави повече от очакваното през май, като предварителните данни на Евростат показват, че общата годишна инфлация в региона на единната валута е достигнала 6,1% на годишна база, предаде Си Ен Би Си.
Това представлява значително забавяне в сравнение с априлското равнище от 7% и е най-ниското ниво на инфлацията от февруари 2022 г. Икономисти, анкетирани от Ройтерс, прогнозираха равнище на показателя от 6,3%.
Основната инфлация, която не включва цените на храните и енергията, се забави от 5,6% на 5,3% на годишна база.
Годишната инфлация в Германия и Франция спадна повече от прогнозираното през май, според данни, публикувани в сряда, тъй като цените се понижиха спрямо предходния месец. Покачването на цените в най-големите икономики в еврозоната сега е на 12-месечно дъно.
Националните данни също показаха отслабване на инфлацията в Испания и Италия. Пазарите бяха леко раздвижени веднага след обявяването на показателя за еврозоната, като европейските акции се търгуваха нагоре, а еврото поскъпна спрямо щатския долар и британския паунд.
„Твърде високо“
В реч в Хановер председателят на Европейската централна банка Кристин Лагард обаче каза, че инфлацията все още е „твърде висока“ и изглежда „ще остане такава прекалено дълго“.
ЕЦБ се събира на 15 юни, за да вземе ново решение за паричната политика, след като постепенно повиши ключовата си депозитна лихва от минус 0,5% преди година до 3,25% през май - най-високото й ниво от ноември 2008 г.
„Трябва да продължим нашия цикъл на повишаване, докато не сме достатъчно уверени, че инфлацията е напът своевременно да се върне към нашата цел“, заяви Лагард в днес.
Паричните пазари очакват още две повишения с 25 базисни пункта от ЕЦБ - едно през юни и друго през юли или септември, отбелязва Ройтерс.
Президентът на Бундесбанк Йоахим Нагел каза миналата седмица, че очаква още „няколко“ увеличения, за да бъде инфлацията поставена под контрол.
„Много ключови двигатели на инфлацията се обърнаха към по-добро в последните месеци, , което започва да се отразява в данните“, посочи в бележка Берт Колийн, старши икономист за еврозоната в нидерландската банка ING.
Колийн добави, че трябва да има „по-значителен период на дезинфлация“ през лятото, тъй като енергийната инфлация спада рязко поради базови ефекти, но квалифицира възходящата тенденция на заплатите като тревожна.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.