Италия слага край на изборите за Европарламент днес

Италия слага край на изборите за Европарламент днес

В 21 държави от ЕС днес се провеждат избори за Европарламент.

Сред тях са и страните с най-много представители в общия законодателен орган на Европа - Германия, Франция, Италия, Испания. Избори за нови евродепутати има още в Белгия, България, Гърция, Румъния, Хърватия, Белгия, Дания, Естония, Литва, Кипър, Люксембург, Унгария, Австрия, Полша, Португалия, Словения, Финландия и Швеция.

Всички те трябва да изберат общо 624 от 750-те бъдещи членове на парламента.

Европейските избори започнаха на 6 юни, първо в Нидерландия. Първите екзитпол резултати обаче се обявяват след приключването на изборния ден, който във всяка от държавите е по различно време заради часовата разлика. Страната, която всъщност ще отбележи краят на изборния ден е Италия. Гласуването там започна вчера, но продължава и днес до 23:00 часа местно време.  Така, първите резултати за изборите за нов Европейски парламент ще бъдат обявени след полунощ българско време.

Около 370 милиона избиратели в ЕС имат право да гласуват в дългия изборен уикенд, за да определят новите 720 евродепутати. Европейският съюз налага избори по пропорционална система, но държавите членки избират разновидностите, пише БТА. Съществуват три типа гласуване:

– Преференциален вот - в 19 страни, сред които ИталияПолшаНидерландия и скандинавските страни. В зависимост от страната гласоподавателите могат да променят реда на кандидатите в листата, за която гласуват, да зачеркнат кандидати или да комбинират няколко изборни листи. В Кипър, например, могат да се дадат преференции за двама кандидати.

– Гласуване за фиксирани листи - в 6 страни, сред които ГерманияФранция и Испания. Тук избирателите не могат да променят нито реда, нито състава на листите.

– Особен е случаят в Малта и Ирландия. Избирателят не гласува за предварително съставена листа, а създава своя собствена, класирайки кандидатите според предпочитанията си.

Гласуването на изборите за ЕП във Финландия също е необичайно. За разлика от други страни, където избирателите имат право на избор от някаква форма на изборна листа с кандидати или партии, финландската бюлетина за евроизборите представлява просто празна сгъната карта с празно кръгче, отпечатано от вътрешната страна. В този кръг трябва да се запише номерът на предпочитания кандидат за евродепутат. Във всяка избирателна кабина има списъци с кандидатите, разпределени по партии.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ