Лидерите на ЕС в Прага обсъждат отпор на Русия и търсят обща сигурност с държави извън общността

Лидерите на ЕС в Прага обсъждат отпор на Русия и търсят обща сигурност с държави извън общността

Лидерите на ЕС в Прага обсъждат отпор на Русия и търсят обща сигурност с държави извън общността

Лидерите на ЕС се събират в Прага за първата среща на Европейската политическа общност /ЕПО/ на 6 октомври и за неформално заседание на държавните и правителствени лидери от Евросъюза на 7 октомври. На срещата на ЕПО са поканени лидери от целия континент. Европейската политическа общност има за цел да се превърне в платформа, чрез която страните-членки в ЕС да имат диалог с тези, които са извън евроструктурата. По тази причина на заседанието днес освен 27-те членове на ЕС ще присъстват държавни и правителствени лидери от Албания, Армения, Азербайджан, Босна и Херцеговина, Грузия, Исландия, Косово, Лихтенщайн, Молдова.  Контактите с тях трябва да  насърчат политическия диалог и сътрудничеството за решаване на въпроси от общ интерес. Най-важните са укрепване на сигурността, стабилността и просперитета на европейския континент, но и да бъдат приобщени и държавите извън общността. Изглежда, че Европа ще търси подкрепа и съюзници и извън рамките на съюза, което ще е важно на фона на войната в Украйна и обтегнатите отношения с Русия. Тази платформа за политическа координация не заменя никоя съществуваща организация, структура или процес и на този етап няма да бъдат създавани нови структури в рамките на Евросъюза. От българска страна и на двата форума на 6 и 7 октомври в Прага ще участва българският държавен глава Румен Радев.

Неформалната среща на европейските лидери на 7 октомври ще търси отговор на въпросите, които са проблемни за Европа в последните месеци. Те ще обсъдят действията на ЕС в отговор на агресивната война на Русия срещу Украйна и продължаващата ескалация на напрежението от страна на Кремъл, включително организирането на национална кампания за мобилизация, фиктивните принудителни „референдуми“ и незаконното анексиране на Донецка, Луганска, Запорожка и Херсонска област в Украйна. В изявлението си от 30 септември 2022 г. лидерите от ЕС категорично отхвърлиха и недвусмислено осъдиха незаконното анексиране на територии. „Солидарността ни с Украйна и нейния народ остава непоколебима. Ще продължим да засилваме ограничителните мерки, за да увеличим още повече натиска върху Русия да прекрати войната.“, беше изтъкнато в изявлението от 30 септември.

В този контекст лидерите от ЕС ще обсъдят как да продължат да предоставят подкрепа на Украйна, включително икономическа, военна, политическа и финансова, както и как най-добре да защитят европейската критична инфраструктура. Войната на Русия срещу Украйна оказва драматично въздействие върху енергийната ситуация в Европа, като отрицателните последици се разпростират и върху икономиката. Затова лидерите от ЕС ще обсъдят как да гарантират сигурност на доставките и енергия на достъпни цени за домакинствата и предприятията, особено за предстоящата зима. Като част от обсъжданията лидерите от ЕС ще направят оценка на вече взетите в това отношение решения. Сред предметите на обсъжданията са наборът от енергийни мерки за намаляване на търсенето на електроенергия и за събиране и преразпределяне на свръхприходите от енергийния сектор за крайните потребители, по които министрите на енергетиката от ЕС постигнаха политическо споразумение в края на септември.  Участниците в неформалната среща на ЕС ще дадат и насоки за по-нататъшни реформи и мерки за осигуряване на добре координиран европейски отговор. Те ще разгледат начините за преодоляване на икономическите проблреми и последствия от войната на Русия срещу Украйна, и нейното отражение върху енергетиката. Така че основна грижа са справянето с високите цени на енергията, подкрепата за растежа и създаването на работни места и предоставянето на защита на уязвимите потребители във връзка с високите сметки за енергия. В този смисъл лидерите от ЕС ще обсъдят начините за координиране на политическия отговор за солидарност и защита на общите интереси.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ