Арести в четири държави от ЕС за измама с пари от Фонда за възстановяване от пандемията

Арести в четири държави от ЕС за измама с пари от Фонда за възстановяване от пандемията

Над 20 заподозрени са арестувани при съвместна полицейска акция в Италия, Австрия, Румъния и Словакия като част от голямо разследване на мащабна измама, свързана с фонда на ЕС за възстановяване след пандемията от Covid.

По искане на европрокуратурата 150 служители от звената за измами и финансова полиция задържаха осем души, докато други 14 бяха поставени под домашен арест след трансгранично разследване на предполагаема престъпна организация, заподозряна в измама за 600 милиона евро от Механизма за възстановяване и устойчивост на ЕС  за Италия, предаде Politico.

Полицията e извършила и обиски в домове и фирми, конфискувайки и замразявайки активи, включително апартаменти и вили, криптовалута, часовници Rolex, злато и бижута, както и луксозни автомобили Lamborghini, Porsche и Audi Q8.

Италия е най-големият бенефициент на фонда на ЕС за икономическо възстановяване след Covid със 191,5 милиарда евро безвъзмездни средства и заеми за управление и изразходване. Правителството на премиера Джорджия Мелони е подложено на натиск да спази разчетите на фонда и сроковете за завършване на проекта.

От полицията съобщиха, че предполагаемата измама е била извършена от престъпна организация, включваща професионалисти с опит в кандидатстването за публично финансиране, които са помогнали да се осигурят пари за проекти на стойност десетки милиони евро, предназначени да подобрят конкурентоспособността и дигитализацията в италианските компании.

Финансовата полиция е проследила подозрителни транзакции и идентифицира "прането на огромни незаконни печалби, извършено чрез сложна мрежа от фиктивни компании, умело създадени в Италия, Австрия, Словакия и Румъния", се казва в изявление на италианската финансова полиция.

Групата е използвала „усъвършенстван апарат за пране на пари … използвайки напреднали технологии като облачни сървъри, разположени в трети страни, криптоактиви и изкуствен интелект за създаване на фалшиви документи“.

През последното десетилетие престъпните синдикати стават все по-умели в източването на средства, разпределени от ЕС за развитие и възстановяване. Престъпните организации се диверсифицираха от традиционните източници на доходи като рекет и грабежи в полза на прибирането на субсидии от ЕС, които осигуряват по-доходоносен и надежден поток от приходи, посочва изданието.

Операциите днес се провеждат в цяла Европа с участието на полицейски сили в Словакия, Румъния и Австрия, както и на Европейската прокуратура (EPPO).

Броят на разследванията за измами, свързани с фонда за възстановяване на ЕС, се е увеличил през 2023 г., пише в годишния си доклад Европейската прокуратура, която отговаря за разследването и преследването на престъпления срещу финансовите интереси на блока.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 22 юли. Имен ден празнуват Магда, Магдалена, Мадлен
Държавният департамент на САЩ одобри продажба на въоръжение на България за 620 млн. долара
Зеленски обяви, че следващият кръг мирни преговори между Украйна и Русия ще бъде в сряда
Град Ню Йорк и щатът Ню Джърси очакват 3,3 млрд. долара приходи от Световното първенство по футбол през 2026 г.
Слънце и жега: Термометрите удрят 42° във вторник
Най-опасният престъпник на Еквадор беше предаден на властите в САЩ
Петролът поевтинява на фона на опасенията от задаваща се търговска война между САЩ и ЕС
Milliyet: Туристите в Турция са предупредени за риск от инфекция с опасни бактерии