ПАСЕ подкрепи приемането на Косово за член на Съвета на Европа
Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) подкрепи снощи приемането на Косово за член на Съвета на Европа и покани Комитета на министрите да вземе такова решение, съобщи регионалната телевизия Ен1. Проектостановището по молбата на Косово за членство, в което се препоръчва приемането на Косово, беше подкрепено от 131 депутати, 29 гласуваха "против", а 11 "се въздържаха".
След приемането на доклада на докладчика за Косово в Съвета на Европа Дора Бакояни, Парламентарната асамблея на Съвета на Европа ще изпрати препоръката в Комитета на министрите на външните работи, който взема окончателното решение с мнозинство от две трети от министрите или посланиците, които ги представляват и които присъстват по време на гласуването. Заседанието на Комитета на министрите трябва да се проведе на 16 май в Страсбург, предава БТА.
"Голям ден за Косово“, написа премиерът на Косово Албин Курти в социалната платформа "Екс", след като Парламентарната асамблея на Съвета на Европа препоръча Косово да бъде поканено да стане член на организацията, съобщи Хина. Курти приветства решението, наричайки го "една стъпка по-близо до членство". "Това е категорично одобрение за реномето на нашата държава по отношение на правата на човека, демокрацията и върховенството на закона, което довежда Република Косово една стъпка по-близо до пълноправно членство", заяви Курти.
Президентът на Косово Вьоса Османи заяви същевременно, че "гласът на европейците е бил чут".
Изпълняващият длъжността премиер на Сърбия и министър на външните работи Ивица Дачич остро осъди препоръката на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа (ПАСЕ) Косово да стане член на организацията, предаде Танюг.
Това е "ден на срама в ПАСЕ", тъй като за първи път в историята "нещо, което не е държава и което не отговаря на основните изисквания в областта на правата и свободите на човека", е препоръчано за членство, заяви снощи Ивица Дачич, цитиран от Танюг. Той посочи, че в продължение на 11 години Прищина отказва да сформира Съюз на сръбските общини (в Северно Косово), което е тяхно международно задължение, и провежда политика на терор срещу сръбския народ и етническо прочистване.
"С това решение те подкопаха самите основи на Съвета на Европа и международния правен ред. За какъв принцип на защита на териториалната цялост ще продължат да говорят, когато нарушиха териториалната цялост на Сърбия? Ние ще продължим борбата си с всички сили, ще се борим това решение да не бъде прието от Комитета на министрите на 16 май. И ще видим стойността на думата на международната общност, която даде на президента Александър Вучич, че Косово няма да бъде прието в Съвета на Европа, докато не създаде Съюз на сръбските общини", посочи Ивица Дачич.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.