Разединеният подход на ЕС към Китай върви към своя край. САЩ вероятно няма да са щастливи

Разединеният подход на ЕС към Китай върви към своя край. САЩ вероятно няма да са щастливи

Представители на Европейския съюз призоваха днес за нов и съвместен подход към Китай след противоречивите коментари на френския президент Еманюел Макрон за Тайван по-рано този месец. Тази нова стратегия обаче едва ли ще се хареса на Съединените щати, пише Силвия Амаро за Си Ен Би Си.

Администрацията на Байдън досега възприе особено критичен тон към Пекин и предложи мерки за ограничаване на влиянието на Китай, включително ограничения върху износа на определени технологии за азиатската страна. Вашингтон дори подтикна европейските нации да предприемат сходни мерки.

В момента европейските държави имат различни възгледи за отношенията с Пекин. Някои столици предпочитат по-близки отношения със САЩ, като се има предвид критичната им роля за сигурността и отбраната - докато други страни се страхуват от антагонизиране на Китай и застрашаването на дълбоките икономически връзки с азиатския гигант. Това доведе до разединен подход към Китай.

„Вярвам, че можем и трябва да изработим наш собствен европейски подход, който също така ни оставя пространство да си сътрудничим и с други партньори“, каза председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен по време на реч във вторник.

Тя твърди, че отношенията с Китай „са твърде важни за нас, за да не определим нашата собствена европейска стратегия и принципи“.

Китай беше най-големият източник на внос в ЕС и третият най-голям купувач на стоки от ЕС през 2022 г., според Евростат. Този факт подчертава икономическото значение на Пекин за Европа и е особено важен в момент, когато икономическият растеж в ЕС е уязвим от продължаващата война в Украйна.

Европейските лидери също се опитаха да изградят по-близки отношения с Пекин, така че Китай да се въздържа от предоставяне на подкрепа на Русия във войната с Украйна. Разузнаването на Съединените щати предполага, че Китай обмисля изпращането на оръжия и други боеприпаси в Русия, според Ен Би Си нюз.

Съществува и въпросът за изменението на климата, където много лидери на ЕС считат диалога с Китай за ключов за постигането на всеки съществен напредък в намаляването на емисиите на въглероден диоксид.

„Това, което казах в Пекин, е, че не искаме да прекъсваме икономическите, обществените, политическите и научните връзки“, каза фон дер Лайен в Европейския парламент в Страсбург.

„Но има спешна нужда от възстановяване на баланса на нашите отношения на базата на прозрачност, предсказуемост и реципрочност“, подчерта тя, добавяйки, че „централната част от нашата бъдеща китайска стратегия трябва да бъде икономическото намаляване на риска“.

Това бележи голяма разлика от американската гледна точка, тъй като американски служители смятат, че пълното разграничаване от Пекин е най-добрият подход. За Европа намерението е да се намалят и избегнат рисковете, а не да има пълно откъсване от Китай.

Но няма съмнение, че това е труден процес.

Връщайки се от посещение в Китай по-рано този месец, Макрон каза, че ЕС трябва да има собствена политика по отношение на Тайван и да избягва да следва дневния ред на САЩ по въпроса. По-късно той добави, че да си съюзник не означава да си васал, затвърждавайки идеята за независима политика на ЕС.

Неговите коментари бяха приети с критики в САЩ, но също и в Германия и други европейски нации.

„Оставаме фундаментално ангажирани с политиката на ЕС за един Китай. Не виждаме причина да го поставяме под въпрос. Трябва да намалим напрежението, избягвайки словесни изблици или провокации, които могат само да подхранят недоверието. Всеки опит обаче да се промени статуквото със сила би бил неприемлив“, каза в изявление ръководителят на европейската дипломация Жозеп Борел. Той отмени пътуване до Китай по-рано този месец, след като даде положителен тест за COVID-19.

Във вторник той добави, че ЕС трябва да пренастрои стратегията си спрямо Китай.

„В режим на съперничество сме, но трябва да продължим да говорим с Китай“, каза Борел в Страсбург.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ