Страните от ЕС се споразумяха за справедливо разпределяне на бежанци и мигранти

Страните от ЕС се споразумяха за справедливо разпределяне на бежанци и мигранти

Страните от Европейския съюз постигнаха дълго отлаганото споразумение за справедливо разпределяне на бежанци и мигранти. Решението беше постигнато снощи в Люксембург от министрите на вътрешните работи. Новият вътрешен министър на България Калин Стоянов е гласувал "въздържал се", предава БНР. 

"Да сме ангажирани самостоятелно с охраната на държавната граница, която е и европейска граница - няма как да бъдем оставени сами за решаването на този проблем. По тази причина ще гласуваме "въздържал се". Ние търсим по-общ подход, търсим по-сериозна и гарантирана подкрепа от всички държави членки", коментира предварително позицията ни той. 

Съгласуваната реформа е в две посоки - от една страна със страните, подложени на натиск, а от друга - ускорена процедура за някои от молбите на мигранти, предава БНР. 

По точка едно всяка държава ще трябва да приеме пропорционален брой кандидати за убежище. Ако откаже, ще трябва да плати компенсация във фонд, управляван от съюза, с който пък ще бъдат подпомагани страните, най-силно подложени на миграционен натиск. Обсъдената сума е от 20 000 евро за отказан кандидат.

Втората точка от споразумението въвежда ускорена процедура - до 12 седмици - за разглеждане на молбите в центрове, разположени по границите. Но тази мярка ще се прилага за кандидати, които статистически имат най-малко шансове да получат бежански статут. Такива са граждани на Мароко, Алжир, Тунис, Сенегал, Бангладеш и Пакистан. 

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

На днешната дата, 24 декември. Бъдни вечер! Имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени
Изпадналият в затруднение автомобилен сектор в Европа планира затваряне на заводи и съкращения
7, 9 или 11 ястия - традиции и обичаи на Бъдни вечер
Бившият предидент на САЩ Бил Клинтън е приет в болница с висока температура
Чарлз III извади прочут производител на шоколад от списък на доставчици за Бъкингамския дворец, за първи път след 170 г.
IT гиганти харчат милиони долари за камъни срещу въглеродния диоксид в атмосферата
Колективен провал: Как да избегнем неловкостта и струва ли си да го правим?
Цитат на деня