Унгария подкани ЕС да последва примера на Грузия със закона за "чуждестранно влияние"

Унгария подкани ЕС да последва примера на Грузия със закона за чуждестранно влияние

Унгария днес призова партньорите си в ЕС да последват примера на Грузия, чийто парламент одобри разкритикуван от Запада закон за "чуждестранно влияние“, предаде Франс прес, цитирана от БТА.

Приемането на този закон, чиято цел са медии и неправителствени организации, които получават чуждестранно финансиране, предизвика масови демонстрации в цялата страна и множество международни реакции през последните седмици.

Правителството на Виктор Обран – съюзник на Тбилиси, отказа да одобри съвместно написано от ЕС писмо, което призовава Грузия да отмени този закон.

„Далеч сме от това да наложим вето, ние искаме да насърчим въвеждането на подобни закони в ЕС!“, написа в социалната мрежа X Балаж Орбан, политически директор на премиера.

„Не е заплаха за демокрацията да се защитава суверенитета на една държава от нежелана чуждестранна намеса“, заяви Балаж Орбан и допълни, че „вместо да осъжда закона, за ЕС ще е по-добре да последва примера му“.

Приетият грузински нормативен акт задължава всяка организация с нестопанска цел или медия, получаваща повече от 20% от финансирането си от чужбина, да бъдат вписани като „организации, преследващи интересите на чуждестранна сила“.

Неодобряващите закона го нарекоха „руски закон“ заради приликите му с руско законодателство за репресии срещу опозицията.

Мерките предизвикаха критики от САЩ и ЕС. Върховният представител на ЕС за външна политика и политика на сигурност Жозеп Борел заяви от името на ЕК, че смята текста на закона за противоречащ на европейските „ценности“ и „основни стандарти“.

Унгария, която въпреки войната в Украйна остана близа до Кремъл, наскоро прие законодателен пакет за създаването на орган за наблюдение, с цел да предотвратява „чуждестранна намеса“.

През февруари Брюксел започна наказателна процедура заради унгарския закон, тъй като го намира за заплаха срещу демокрацията.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ