Без напредък в първия ден от преговорите на ЕС и Лондон

Без напредък в първия ден от преговорите на ЕС и Лондон

„Постигнахме напредък, но още много предстои да се направи“, заяви председателят на Европейския съвет Дналд Туск след първия ден от обсъждането на условията на Великобритания за оставането й в ЕС. На дипломатически език това значи, че още нищо не е постигнато в преговорите, коментира Би Би Си.

През нощта Туск и председателят на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер направиха двустранни срещи с британския премиер Дейвид Камерън, френския президент Франсоа Оланд и чешкия премиер Бохуслав Слободка като представител на всички източноевропейски страни.

Днес ще станат ясни резултатите от преговорите. От тях зависи дали Великобритания ще продължи да е член на ЕС. Според социологическите проучвания британците биха подкрепили на референдума оставането в общността, ако ЕС направи отстъпки на Лондон.

Анализаторите смятат, че Камерън ще насрочи референдума за края на юни.

Юнкер заяви вчера преди началото срещата на върха, че не бива да се допуска излизането на великобритания от общността.

„Някои от предложенията предизвикват тревога. Дяволът е в детайлите“, коментира председателят на Европарламента Мартин Шулц. Па-късно стана, че под „някои предложения“ има предвид на практика всички предложения за компромис с Великобритания, направени от Доналд Туск, допълва Би Би Си.

Европарламентът е загрижен от ограниченията в социалната система за трудовите мигранти, както и от идеята националният парламент да може да блокира закони, приети от общността, но също и от формулировката че ЕС е „съюз на държава с различни валути“ и от отказа от европейския постулат за глобализиране на интерграцията.

Шулц и Европарламентът не участват в срещата на върха, но речта на председателя му отразява мненията на различни страни в ЕС към предложената от Туск сделка с Лондон.

Част от старите членки на ЕС, привърженици на идеята за „супердържава“, са недоволни от британските условията във сферата на финансите и суверенитета, а източноевропейските – от намерението за ограничаването на правата на техните граждани, работещи на острова.

На този фон Премиерът на Швеция Стефан Льовен заяви, че участниците в срещата в Брюксел са твърдо решени да постигнат споразумение за реформиране на общността, за което настоява Великобритания, но не трябва да се бърза.

Премиерът на Холандия Марк Рюте пък заяви, че срещата на високо равнище може да не постигне решение по условията на Великобритания. " Ще бъде хубаво, ако на тази среща бъде постигната договореност, но винаги има вероятност това да не стане. Има още време до края на 2017 г., за да свика премиерът Дейвид Камерън своя референдум", каза той.

Постигането на споразумение по реформирането на ЕС ще бъде по-сложно, отколкото се предполагаше по-рано, заяви премиерът на Ирландия Енда Кени след края на първия ден на срещата в Брюксел. 

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ