Брюксел договори още 100 000 места за бежанци
На извънредната среща за бежанската криза в Брюксел снощи европейските лидери договориха откриване на още 100 000 места в центрове за прием на бежанци, съобщава Би Би Си. В срещата участваха лидери на 11 европейски държави, сред които българският премиер Бойко Борисов, както и държавните ръководители на две страни, които не са членки на Евросъюза - Македония и Сърбия.
В Брюксел е договорено Гърция да отвори центрове за прием с достатъчно място за 30 000 мигранти до края на тази година. По 9000 мигранти са пристигали в страната всеки ден от миналата седмица. Това е най-високият дневен брой за страната досега.
Агенцията на ООН за бежанците ще предостави още 20 000 места по същото време. Тя ще добави центрове за прием с още 50 000 места в балканските страни, според информацията Би Би Си. Центровете ще бъдат открити в държавите, през които преминават най-често използваните маршрути на бежанците, пътуващи за Германия и скандинавските държави. Освен това, европейските лидери са се договорили:
- в рамките на една седмица 400 полицаи да бъдат изпратени в Словения, която се бори с бежанския поток.
- "да се обезкуражава" движението на мигранти към границите на съседни страни "без да са информирани съседните страни".
- да се назначат служители за контакт, които могат да предават информация за броя на мигрантите до други държави и власти на страни в ЕС.
"Това е един от най-големите лакмусови тестове, пред които Европа някога се е изправяла", коментира германският канцлер Ангела Меркел. Тя е заявила, че ЕС трябва да подсигури условия на "хората, които се скитат и живеят в нетърпими условия", за да получат помощ. Меркел е припомнила, че всички страни, гранични на маршрута на бежанците през Балканите, са подписали Женевската конвенция за бежанците.
Хърватският премиер Зоран Миланович е настоял Гърция да контролира морската си граница с Турция. Гръцкият премиер Алексис Ципрас е коментирал, че организирането на подобна среща за бежанската криза би било от малко полза, ако Турция не е поканена.
Словения е помолила за помощ от ЕС в размер на 140 млн. евро, полицейско подкрепление и логистична подкрепа, без които според премиера й ще се наложи да вдига собствена стена по границата си с Хърватия.
Апокалиптично послание е помрачило лидерската среща в Брюксел, съобщава британският в."Индипендънт". Словенският премиер е предупредил за "апокалиптични" последствия, ако Европа не разреши кризата. "Ако не определим конкретни действия, вярвам, че Европа ще започне да се разпада", е заявил Миро Церар.
По-рано България, Сърбия и Румния заявиха, че ще затворят границите си, ако страните от Централна Европа затворят врати за последвал прием на бежанци. Страните заявиха, че няма да позволят Балканите да станат "буферна зона" за блокираните по пътя си бежанци.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.