Вътрешните министри от ЕС не стигнаха до съгласие за бежанските квоти

Вътрешните министри от ЕС не стигнаха до съгласие за бежанските квоти

Министрите на вътрешните работи от ЕС не стигнаха до съгласие за солидарно разпределяне на 120 000 бежанци, пристигнали в Италия, Гърция и Унгария.

Преговорите стигнаха само до няколко пункта на съгласие, отбелязват европейските медии:

- Въвеждането на структури за регистриране на искащите убежище в „горещите точки” - Италия и Гърция, и бързо разграничаване на бежанците от имигрантите.

- Увеличаване на средствата за Фронтекс, за да осигури ускорено връщане на мигрантите, на които е отказано убежище.

- Разпределяне на около 40 000 бежанци, които в момента са в Гърция и Италия – според предложението отпреди няколко месеца.

- Осъществяване на контакти с Турция, Ливан и Йордания, където има големи маси бежанци и мигранти,  и съставяне на списък на „сигурните страни”, за да се ограничи броят на искащите убежище.

Министрите не са стигнали до консенсус за задължителното разпределение на 120 000 бежанци в страните-членки. Чехия, Словакия и Румъния са категорично против квотите. Полша и Латвия са скептични за този механизъм. Унгария затвори границата си със Сърбия за бежанци в деня на срещата на външните министри от ЕС.

Противниците на квотите смятат, че те биха довели до увеличаване на бежанския поток.

По време на преговорите Франция и Германия са продължили да настояват за квоти за всяка страна, както и за сроковете,  в които това да бъде направено.

Срещата е избегнала гласуването на предложения, което би задълбочило пропастта между двата лагера. „Ние ще помогнем на колебаещите се страни да поемат в правилната посока”, коментира председателстващият съвета външен министър на Люксембург Жан Аселборн. Следващата среща е насрочена за 8 октомври, но и изходът от нея е също толкова неясен.

Преди срещата вицепремиерът Румяна Бъчварова заяви, че България ще подкрепи предложението за разпределяне  на бежанците в ЕС, но като временна, а не като постоянна мярка.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ