Какво включва новото споразумение за Гърция
Гърция остава в Еврозоната. За това се споразумяха лидерите на Еврогрупата след напрегнати преговори, продължили повече от 17 часа. Това са най-дългите преговори в рамките на ЕС, след преговорния маратон по договора от Ница.
Подробностите за споразумеието съобщиха на съвместна пресконференция председателя на Европейския съвет Доналд Туск, председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и председателя на Съвета на финансовите министри Йерун Дейселблум.
Обемът на помощта за Гърция ще е в размер на 82-86 млрд. за три години. До началото на споразумението Атина ще получи „мостов заем”, в рамките на който ще й бъдат предоставени 7 млрд. евро през юли и 5 млрд. евро през август, за да може страната да избегне фалита. Сумата ще бъде използвана за погасяване плащанията по облигации, държани от Европейската централна банка (ЕЦБ)за юли и август, и за да може страната да върне висящия транш от 1,58 млрд. евро към Международния валутен фонд.
От своя страна Гърция се е съгласила да създаде фонд от 50 милиарда евро. Целта на фонда е да гарантира изпълнението на приватизационната програма, предписана на Атина.
Една от възможностите е от активите да се трупат печалби, чрез които страната да започне да връща дълговете си. Друг вариант е приватизирането на тази собственост и получените средства да се използват отново за разплащане на задълженията към кредиторите. Приходите от този фонд ще отидат за погасяване на дълговете на държавата (125 млрд. евро) и рекапитализиране на банките (25 млрд. евро).
За да бъде факт новото споразумение до края на тази седмица гръцкият парламент трябва да подкрепи постигнатите днес решения. Сред първостепенните реформи, които гръцкият парламент трябва да прокара, са увеличаването на ставката на ДДС-то, преструктурирането на националната статистическа служба, както и промените в пенсионната система.
Едва след приемането на тези законови актове и проверката на процеса от Европейската комисия, МВФ и Европейската централна банка ще бъде възможно третата помощна програма за Гърция да бъде гласувана в националните парламенти, включително в германския Бундестаг.
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.