Папата призова Европа да преоткрие най-доброто от себе си

Папата призова Европа да преоткрие най-доброто от себе си

Запазването на човешкото достойнство бе ключова тема в официалното обръщение на папа Франциск I към депутатите на Европейския парламент в Страсбург, където той пристигна по-рано днес.

Темите за имиграцията, защитата на околната среда, човешките права и демокрацията също присъстваха в речта на главата на Римокатолическата църква. Франциск I призова „Европа да преоткрие най-доброто в себе си“.

Вижте още: Папата пристига днес в Страсбург

„Бих искал да отправя послание за надежда и кураж към всички граждани на Европа“, заяви той пред членовете на ЕП. Папата каза, че достойнството е било централна концепция в процеса на възстановяване на Европа след Втората световна война и даде висока оценка на факта, че „насърчаването на правата на човека е ключово в ангажимента на ЕС да защитава достойнството на личността“, както в рамките на съюза, така и в отношенията си с трети държави.

„Европейският парламент има отговорност към запазването на демокрацията за народите на Европа: не бива да се позволява на демокрациите да се срутят под натиска на мултинационални интереси, които не са универсални“, заяви папа Франциск. Той добави, че е дошло време за насърчаване на политики, които създават работни места, но преди всичко е необходимо достойнството на работещите да бъде възстановено чрез осигуряване на подходящи условия на труд.

При откриването на официалното заседание в присъствието на понтифа председателят на Европарламент Мартин Шулц констатира, че загубата на доверие на хората в политиката, на национално и европейско ниво, е „огромна“. Той подчерта, че няма институция, която да може да функционира без подкрепа. „Ето защо всички трябва да си сътрудничим, за да възвърнем изгубеното доверие“, каза Шулц, цитиран от информационното бюро на ЕП. Той наблегна на „общите цели“, които ЕС и Католическата църква имат за насърчаване на ценности като „толерантност, уважение, равенство, солидарност и мир“ и добави, че „Европейският съюз е за приобщаване и сътрудничество, не за изключване и конфронтация“.

„Европа винаги е била първа в усилията за насърчаване на екологията“, подчерта папата. Опазването на околната среда означава тя да не бъде рушена, но също така и да се „използва за добри цели“ като осигуряване на храна за нуждаещите се, а не за разхищения.

Папа Франциск засегна и въпроса за миграционните потоци към ЕС. Той заяви: „Не можем да оставим Средиземноморието да се превърне в  голямо гробище“, подчертавайки, че хората, които пристигат с лодки, се нуждаят от „приемане и помощ“. Европа ще бъде в състояние да се справи с проблемите, свързани с имиграцията, „само ако е в състояние ясно да отстоява своята собствена културна идентичност“, добави той.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ

София без автобуси, трамваи и тролеи: протестът на градския транспорт продължава, мобилизират автобуси за матурите
Васил Терзиев: Нямам повод да си говоря с хора, които държат за заложници цял един град
Разследват бившия шеф на ФБР за заплаха за убийство на Тръмп заради снимка с мидички 
Украйна: След мирните преговори Русия извърши най-голямата атака с дронове от началото на войната
"Суис" отменя 1400 полета за лятото заради липса на пилоти
Папа Лъв призовава за единство на разделената Църква, но обещава да не бъде „автократ"
Терзиев призова просветното министерство за общ план за превоз на зрелостниците до матурите 
Бъсеску: Днешният вот противопоставя два диаметрално различни политически курса – „промосковски“ срещу „проатлантически“