Спешни мерки за затягане на контрола по границите обсъждат на извънредна среща в Брюксел

 Спешни мерки за затягане на контрола по границите обсъждат на извънредна среща в Брюксел

Спешни мерки за засилен трансграничен контрол на движението на терористите обсъждат на извънредно заседание в Брюксел министрите на правосъдието и вътрешните работи от ЕС. От българска страна участват вицепремиерът и вътрешен министър Румяна Бъчварова и министър Христо Иванов.

Оперативни мерки за контрол на границите и следене на европейските джихадисти ще са част от обсъжданите теми, обяви преди началото на срещата пред журналисти министър Етиен Шнайдер от ротационното председателство на Съвета от Люксембург, предаде БНР.

„Вече не можем да правим разлика при проверките между европейски граждани и граждани на други страни. Трябва да следим хората, които влизат в ЕС, дори и да нямат конкретни планове за атентати.”

Министърът на вътрешните работи на Франция Бернар Казньов допълни: „Абсолютно необходимо е в момента на гранично преминаване да се правят справки в информационната система на Шенген. Заедно с единния регистър на пътниците в самолетите, това е единствената възможност да установим маршрутите на терористите и да ги неутрализираме още преди те да действат.”

Исканията за по-строг контрол биха означавали граничите полицаи да правят редовни проверки в компютърните системи за криминално минало на всеки европеец, който идва от дестинация, считана за рискова. По данни на ЕК обаче справките в системата по външните граници на Шенген за пътуващи потенциални джихадисти с европейски паспорти са много малко и варират от 1,5 до 17%. Освен това държавите често въвеждат в базата данни твърде оскъдна информация защо лицето се издирва от властите.

Според вътрешния министър Бернар Казньов нито една европейска държава не е предупредила французите, че издирваният още преди 13 ноември терорист Абделхамид Абауд, сочен за организатор на атаките в Париж, е влязъл отново на шенгенска територия, връщайки се от Сирия. Едва 3 дни след атентатите Франция е получила потвърждение от разузнаване извън ЕС, че белгиецът Абауд по-рано е бил засечен в Гърция.

Друг атентатор, французинът Сами Амимур, който е бил с присъда за трафик на дрога, безпроблемно е заминал за Сирия, след което се е върнал незабелязан, за да участва в убийствата в Париж.

Министерската среща ще поиска единен регистър на европейските граждани, които пътуват със самолети. Техните лични и банкови данни са нужни на правоохранителните органи за проверки в реално време. Системата съществува и в момента, но само за пътуващите извън ЕС, например до САЩ и Канада.

Законодателният проект буксува от 8 години поради опасенията на депутати от ЕП за злоупотреби с личната информация на гражданите.

Сътрудничеството между разузнавателните служби също е в дневния ред на вътрешните министри.

Много информация би могла да бъде споделена и много атентати биха могли да бъдат предотвратени, коментира представителя на Люксембургското ротационно председателство посланик Кристиан Браун.

Планира се подсилването на агенциите Европол и Евроюст, които да координират действията между службите на 28-те страни. Обменът на разузнаване обаче остава в компетенциите на националните държави.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ