Започва процедура за импийчмънт на Дилма Русеф
Срещу бразилската президентка Дилма Русеф започва процедура по импийчмънт, съобщи Reuters.
Инициативата е на дясната опозиция, която води кампания за отстраняването на Русеф от началото на септември. Обвиненията срещу президентката са, че през 2014 – 2015 г. е нарушила данъчните закони и е манипулирала данните за държавните финанси, за да скрие размерите на кризата в бразилската икономика и да спечели втория си президентски мандат.
Основен противник на Русеф е шефът на долната камара в Конгреса Едуардо Куня, сам той обвиняем и застрашен от отстраняване заради корупционния скандал с петролния гигант Petrobras.
Русеф коментира, че е напълно спокойна и обвиненията към нея нямат основания.
Искането за импийчмънт ще бъде проучено първо от специална парламентарна комисия, а след това ще бъде гласувано. За да продължи процедурата е необходимо мнозинство от 2/3 – 342 гласа в 513-члената камара на депутатите. Ако това мнозинство бъде постигнато, Русеф ще бъде отстранена за до 180 дни. В този период Сенатът трябва гласува окончателното решение за импийчмънт. За това трябват 55 от 81 гласа.
От началото на годината в Бразилия имаше няколко протеста с искане на оставката на президентката заради влошаването на икономическата ситуация в страната и заради огромния скандал „Petrobras“. В основата на скандала са корупционни практики, при които висши служители на компанията са подписвали сделки срещу 3% комисионна, които след това се използвали за подкупи на политици и държавни служители.
Русеф спечели трудно втория си президентски мандат през 2014 г. Популярността й спадна драстично до под 10% на фона на тройна криза – политическа, икономическа и морална.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.