"Какво са замислили?", "Готвят се за бягане..." - първи реакции след обявените от "Лукойл" намерения за изтегляне

Какво са замислили?, Готвят се за бягане... - първи реакции след обявените от Лукойл намерения за изтегляне

"Какво са замислили?", "Готвят се за бягане..." - първи реакции след обявените от "Лукойл" намерения за изтегляне

Политиците у нас реагираха с първи коментари след като днес  "Лукойл" официално обяви, че компанията преразглежда дейността си в България и обмисля продажба на бизнеса у нас.

"Радвам се, ча са обявили това. Както знаете, ние имахме изпреварваща информация, че този процес е започнал в края на септември и началото на октомври", каза министърът на финансите Асен Василев. Той увери, че няма риск България да остане без горива в тази ситуация. "Ако искате да продавате нещо, искате то да е печелившо и да работи. Всяка една компания има възможността и правото да прецени къде да оперира и какво да прави със собствените си активи", посочи министърът на финасите. Той поясни, че от гледна точка на българското правителство рафинерията трябва да бъде подсигурена чрез представител на държавата, така че тя да продължи да оперира по възможност със стратегически инвеститор и българският интерес да бъде защитен.

"Не мисля, че има някаква дискриминация към дружеството, ние спазваме стриктно законодателството, което е прието от парламента", каза още министърът на финансите, цитиран от БТА.

"Аз не се учудвам, защото Асен Василев, сподели това пред „Файнешъл таймс” преди два месеца. Учудвам се защо не са искрени и нямат смелост да кажат пред българските граждани какво са замислили”, заяви вицепрезидентът Илиана Йотова, цитирана от Нова тв.

"Струва ми се, че „Лукойл” виждат, че цялата работа с руския петрол и с износа на горива в открито море започва да се разплита и се готвят да напускат. Вчера еврокомисарят по финанси е казала, че изключително силно приветства желанието да бъдат премахнати дерогациите", коментира депутатът от ГЕРБ-СДС Делян Добрев, който от месеци настоява за предсрочно прекратяване на европейската дерогация за "Лукойл".

По думите му цялата схема с дерогацияте през последната година и половина в България започва да се разплита. „Целият свят вижда, че от 15 млн. барела руски нефт преди войната, ние започнахме да купува 45 млн, барела, и това в режим на санкции. Къде отива това гориво ще бъде уточнено съвсем скоро, защото ние имаме имената на корабите, имаме дестинацията на корабите в открито море, корабите, на които са претоварвали, както и сателитни снимки.  На мен ми се струва, че "Лукойл" виждат, че тази цялата история се разплита и затова пускат съобщение. Готвят се за бягане", подчерта Делян Добрев. Той каза, че не изключва през следващите дни „Лукойл” да се опитат да провокират протести отново.

"Вече разговарях с Делян Добрев от ГЕРБ и го подкрепям дерогацията за “Лукойл” да бъде прекратена от 1 януари 2024 г. Очаквам той да продължи разговорите с лидерите за постигане на парламентарна евроатлантическа подкрепа", посочи  председателят на парламентарната група на ДПС Делян Пеевски.

"Не се бъркам в работата на чужди корпорации. Мен ме интересува българският интерес. Да работи нормално рафинерията, да предлага съответните горива на българския пазар на достъпни цени. Какви стратегии имат и кой е собственикът, това си е тяхна работа”, каза народния представител от БСП Румен Гечев.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ