Bank of England предупреди за риск от нарастване на глобалните търговски бариери

  Bank of England  предупреди за риск от нарастване на глобалните търговски бариери

Bank of England (BoE)пр едупреди, че по-високите търговски бариери могат да засегнат глобалния растеж и да подхранват несигурността относно инфлацията, потенциално причинявайки нестабилност на финансовите пазари, предаде Ройтерс.

Без конкретно да се позовава на победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ, BoE посочи, че финансовата система може също да бъде засегната от прекъсване на трансграничните капиталови потоци и намалена способност за диверсификация на риска.

„Намаляването на степента на международно политическо сътрудничество може да попречи на напредъка на властите в подобряването на устойчивостта на финансовата система и нейната способност да абсорбира бъдещи шокове“, отбеляза BoE в шестмесечен доклад за финансовата система.

Докато домакинствата, предприятията и банките в Обединеното кралство изглеждаха в добра форма, финансовият сектор на страната беше изправен пред рискове, които бяха „особено важни“ предвид отвореността на икономиката на Обединеното кралство.

Други заплахи включват високи нива на публичен дълг в много икономики по света.

„Несигурността и рисковете за перспективите се увеличиха“, се казва в доклада.

BoE заяви, че продължава да преценява, че оценките и рисковите премии на финансовите пазари са „уязвими към рязка корекция“ поради рисковете за растежа и инфлацията и несигурността относно лихвените проценти.

„Такава корекция може да бъде подсилена от дългогодишните уязвимости в пазарно-базираните финанси“ и може да повиши разходите за заеми за домакинствата и бизнеса в Обединеното кралство, предупреждава той.

BoE обяви последните си тестове за устойчивостта на британските банки, които показаха, че са добре капитализирани с високи нива на ликвидност.

В бъдеще централната банка планира да провежда пълни стрес тестове веднъж на всеки две години, започвайки от 2025 г., намалявайки административното напрежение върху кредиторите и позволявайки ѝ да се съсредоточи върху други потенциални финансови рискове.

По-малко подробни настолни стрес тестове ще бъдат провеждани от BoE, когато е необходимо, през следващите години.

BoE поддържа своя антицикличен капиталов буфер (CCyB) или капиталово изискване за „черен ден“ за банки, които могат да бъдат подложени на масирано теглене на вложения в напрегнати времена, на неутрална настройка от 2%.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ