Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Без компенсация от 25 стотинки за литър гориво от януари
Компенсацията от 25 стотинки за литър гориво ще отпадне от 1 януари догодина. Това стана ясно, след като депутатите не допуснаха на заседанието си днес да се гласува предложението на Министерството на финансите срокът за отстъпката да продължи и в началото на следващата година.
Текстът бе представен от председателя на бюджетната комисия Петър Чобанов, след като финансовият министър Росица Велкова обяви, че идеята на ведомството е мярката да продължи поне през януари, докато бъде одобрена нова схема за подпомагане.
По-късно днес текстът за удължаване на срока на отстъпката за горивата бе предложен и от Венко Сабрутев от "Продължаваме промяната". При гласуването обаче текстът не бе допуснат за обсъждане в пленарна зала. Вчера министърът на икономиката Никола Стоянов обяви, че идеята на кабинета е да се компенсират само хора с доход под 1000 лева месечно. Намерението е разходът ще се покрие от облагането на свръхпечалбата на "Лукойл Нефтохим", която вече внесе авансово 72 млн. лв. в бюджета.
Удължаването на мярката обаче не беше гласувано, след като "Демократична България" поиска почивка, а след като народните избранници се върнаха в пленарната зала, Петър Чобанов оттегли предложението. По-късно той се аргументира, че след консултации се е разбрало, че няма консенсуус сред депутатите за предложението срокът за отстъпката за горивата да бъде удължен.
По-късно днес парламентът прие окончателно на второ четене законопроекта за продължаване действието на разпоредби на закона за държавния бюджет за 2022 г., закона за бюджета на държавното обществено осигуряване за 2022 г. и закона за бюджета на Националната здравноосигурителна каса за 2022 г., т.нар. удължителен закон за бюджета.
За финансиране на разходите и трансферите Министерският съвет няма да може да използва средства по единната сметка на държавния фонд за гарантиране на устойчивост на държавната пенсионна система и на средствата по програми и проекти на ЕС, записаха в закона народните представители. Това гласи предложение на депутата от ГЕРБ-СДС Кирил Ананиев, одобрено от депутатите. Служебният министър на финансите Росица Велкова поясни, че вчера Кирил Ананиев е направил сходно предложение, което е блокирало всички средства във фискалния резерв, а днешният текст блокира само европейските средства и Сребърния фонд. Няма да има проблем с изплащането на пенсиите при текста, който днес е предложен от Кирил Ананиев, каза тя.
По предложение на депутата от БСП Румен Гечев в удължителния закон за бюджета депутатите записаха, че Министерският съвет може да одобрява финансиране на влезли в сила към 1 януари 2023 г. политики за семейните помощи за деца. Това на практика означава, МС може да одобри еднократна помощ за децата от първи до четвърти клас.
Депутатите не приеха предложението на Асен Василев от ПГ на "Продължаваме Промяната" за нов начин за индексиране на пенсиите. Остава действащата до момента разпоредба, според която пенсиите се актуализират всяка година по швейцарското правило.
По-късно днес текстът за удължаване на срока на отстъпката за горивата бе предложен и от Венко Сабрутев от "Продължаваме промяната". При гласуването обаче текстът не бе допуснат за обсъждане в пленарна зала.
Ключови думи
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.