Финанси
|Компании
|Енергетика
|Икономика
|Бизнес перспективи: Югоизточна Азия се превръща в магнит за инвестициите в зелени технологии
Значителен ръст на инвестициите в зелени технологии в Югоизточна Азия започва да прави впечатление, като тласък дават проектите за зелени центрове за данни, въпреки че финансирането остава недостатъчно.
Анализ, направен от Bain & Company, GenZero, Standard Chartered и Temasek, установи, че за миналата година в региона са постъпили 6,3 млрд. долара зелени инвестиции, което представлява 21% увеличение на годишна база.
Въпреки че възобновяемата енергия остава основната тема за зелени инвестиции в региона, според доклада проектите за зелени центрове за данни - подпомогнати от политиките за ефективност в страни като Малайзия и Сингапур - са довели до най-големите печалби спрямо предходната година.
Търсенето на центрове за данни рязко нарасна с появата на нови, интензивни на данни технологии, като например генеративния изкуствен интелект, което доведе до предупреждения за повишено потребление на енергия.
Според доклад от януари на Международната агенция по енергетика потреблението на енергия в индустрията на изкуствения интелект се очаква да нарасне поне десет пъти между 2023 и 2026 г., пише CNBC.
Така през миналата година Малайзия е привлякла широкомащабно зелено финансиране в размер на над 500 млн. долара за поне два центъра за данни, според доклада от понеделник. Финансирането на проектите е помогнало на страната да направи най-големия годишен скок в зелените инвестиции от всички страни в региона, като се е увеличила с 326% спрямо 2022 г.
Междувременно най-голямата телекомуникационна компания в Сингапур, Singtel, си осигури петгодишен зелен заем в размер на 535 млн. сингапурски долара (401 млн. щатски долара), насочен към подобряване на ефективността на всички нейни центрове за данни, включително предстоящия 58 MW зелен център за данни, чието изграждане започна миналата година.
Този ход бе предприет, след като сингапурското правителство представи стандарт за устойчивост за центрове за данни, работещи в тропически климат. Малкият град-държава се е превърнал в гореща точка за центрове за данни и доставчици на облачни услуги.
"Държавите, които поемат водеща роля в очертаването на пътната си карта за декарбонизация чрез ясни политически рамки, подкрепящи регулации и конкретни финансови планове, ще бъдат в по-добра позиция за привличане на частни инвестиции", каза Кимбърли Тан, ръководител на инвестициите в GenZero.
Въпреки тези усилия, общите зелени инвестиции на Сингапур са намалели през 2023 г. до 0,9 млрд. долара от 1,2 млрд. долара година по-рано.
Потенциалът е огромен
Макар че регионалното увеличение на зелените инвестиции представлява положителна промяна в тенденциите, с някои ярки моменти в инвестициите в зелени центрове за данни, според авторите на доклада е необходимо много повече, за да се постигнат критичните цели в областта на климата.
В доклада се казва, че за постигането на национално определените цели за принос до 2030 г. ще са необходими около 1,5 трилиона долара кумулативни инвестиции в енергийния и природния сектор. До момента обаче са инвестирани едва 1,5 %, като много държави са изложени на риск да не изпълнят ангажиментите си, се посочва в доклада.
"Смятаме, че е наложително ускоряване на усилията на държавите, корпорациите и инвеститорите, тъй като Югоизточна Азия продължава да бъде крайно изостанала", заяви Тан от GenZero.
"Има разминаване между това, което мнозина вярват, че се случва, и реалния напредък на място", казва Дейл Хардкасъл, директор на Глобалния център за иновации в областта на устойчивото развитие в Bain & Company.
Но въпреки "структурните предизвикателства" в Югоизточна Азия съществува огромен потенциал за ускоряване на енергийния преход и изграждане на зелена икономика чрез инициативи като смесеното финансиране, добави той.
Освен това в доклада се призовава правителствата да улеснят създаването на повече политически стимули и регионално сътрудничество, както и да се съсредоточат върху вече доказани и приложими зелени технологии. Такива усилия биха могли да отключат 300 млрд. долара годишен бизнес до 2030 г., се казва още в доклада.
В региона най-много частни инвестиции в зелени проекти са направени в Индонезия, следвана от Филипините. В същото време Лаос е на второ място по ръст на инвестициите - 126%, благодарение на чуждестранните инвестиции в проекти за възобновяема енергия.
Други основни инвестиционни двигатели в Югоизточна Азия включват инвестиции в управлението на отпадъците, като пречистване на водата и рециклиране на пластмаса.
Ключови думи
ОЩЕ ОТ КАТЕГОРИЯТА
|
|
Коментари
Няма въведени кометари.