Страните от АСЕАН изместват САЩ и ЕС като водещ пазар за износ от Китай

Страните от АСЕАН изместват САЩ и ЕС като водещ пазар за износ от Китай

Най-големият експортен пазар на Китай се измести през последната година от Съединените щати и Европейския съюз (ЕС) към Асоциацията на страните от Югоизточна Азия (АСЕАН), съобщава Bloomberg.

По данни на банката HSBC, на която се позовава агенцията, разходите за доставки от Китай до страните от АСЕАН са се увеличили, а САЩ и страните от ЕС са започнали да внасят значително по-малко китайски стоки и услуги. Така през юни обемът на износа на Китай за страните от асоциацията възлиза на $578 млрд., за САЩ - $532 млрд., за ЕС - $544 млрд., за Япония - $169 млрд. През юни 2022 г. структурата на китайския износ изглежда различно - на първо място се нареждат САЩ (616 милиарда долара), второто - ЕС (563 милиарда долара), третото - АСЕАН (521 милиарда долара), следвани от Япония (169 милиарда долара). Първите промени в структурата на износа се появиха през февруари 2023 г., оттогава тенденцията продължи и се задълбочи, съобщава Bloomberg.

Според експерта на HSBC Фредерик Нойман това се дължи на факта, че през януари 2022 г. влезе в сила споразумение на 15 държави за зона за свободна търговия. Експертът смята, че промяната в структурата на износа показва преструктуриране на глобалните вериги за доставки - компонентите от Китай по-често се изпращат в Югоизточна Азия за сглобяване и след това се изнасят в други страни по света. Според Нойман засиленото взаимодействие между Китай и членовете на АСЕАН „може дори да помогне за стабилизирането на световната търговия по време на спад в търсенето от страна на развитите пазари“.

Китай и 14 други страни се съгласиха да създадат зоната за свободна търговия в кулоарите на годишната среща на върха на АСЕАН на 15 ноември 2020 г. Търговското споразумение включва Австралия, Бруней, Виетнам, Индонезия, Камбоджа, Китай, Лаос, Малайзия, Мианмар, Нова Зеландия, Сингапур, Тайланд, Филипините, Южна Корея и Япония. Те представляват една трета от световния БВП. Споразумението влезе в сила на 1 януари 2022 г.

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ