Цените на имотите в Германия тръгнаха нагоре след двугодишен спад

Цените на имотите в Германия тръгнаха нагоре след двугодишен спад

Цените на имотите в Германия отново се покачват, разкриват заключенията от най-новото проучване на Института за световна икономика в Кил (IfW), предаде ДПА.

Цените на обитавани от собственици апартаменти, еднофамилни къщи и сгради с повече от един апартамент в Германия са се повишили през второто тримесечие на 2024 г., след като записаха спадове през първото тримесечие.

"Обръщането на тенденцията на пазара на имоти започна", коментира данните Йонас Ждражалек, изследовател в Института за световна икономика в Кил.

Според него несигурността сред потенциалните купувачи очевидно намалява, а перспективата за понижаване на лихвените проценти стабилизира пазара.

Спадът при новото строителство също намалява предлагането и води до покачване на цените, обяснява Ждражалек. Спрямо първите три месеца на годината цените на жилищата, обитавани от собственици, са се повишили с 2,4 на сто през тримесечието от април до юни, като еднофамилните жилища са поскъпнали с 2 на сто, а многобройните жилища - с 4,4 на сто.

Данните се основават на индекса на цените на имотите Greix, който включва оценки за 19 града и окръг Райн-Ерфт, близо до Кьолн.

Спрямо индекса Greix цените на имотите в Германия са спаднали с около 14 на сто в рамките на последните две години, но според експертите на Института за световна икономика в Кил периодът на понижаване на цените на германските имоти вече е приключил.

"Данните на Greix показват, че секторът на имотите отново набира скорост и че пазарът е решил посоката си след нестабилни месеци", каза още Ждражалек.

Данните показват още, че през второто тримесечие са закупени и продадени повече имоти спрямо предходната година. Трансакциите са били с около 10 на сто повече на годишна база.

Въпреки това активността на германския имотен сектор остава доста ниска, според Института за световна икономика в Кил, отбелязва ДПА, цитирана от БТА.

Ключови думи

Коментари

НАЙ-НОВО

|

НАЙ-ЧЕТЕНИ

|

НАЙ-КОМЕНТИРАНИ